Metalų rinka (04-16 – 05-15)

2019-05-15

Auksas

Per nagrinėjamą laikotarpį aukso kaina pakilo nežymiai – 0,6%. Nuo metų pradžios taurusis metalas yra pabrangęs kiek daugiau nei 1%.

Investuotojų sentimentai keičiasi ir pastaruoju metu daugiau kapitalo juda į mažiau rizikingas turto klases. Pasak Bank of America, per pirmą gegužės savaitę dėl naujienų apie JAV įvedamus tarifus, iš pasaulinės vertybinių popierių rinkos buvo „ištraukta“ 20,5 mlrd. USD. Tai didžiausias pokytis nuo metų pradžios. Daugiausiai lėšų nukreipta į obligacijas. Nors buvo fiksuota aštunta savaitė iš eilės, kuomet daugiau kapitalo plūsta į obligacijas, tačiau Kinija, kuri yra didžiausia JAV skolos valdytoja, pirmą kartą nuo lapkričio susimažino savo turimų JAV obligacijų kiekį. Šiuo metu jai priklauso mažiausiai JAV obligacijų  nuo 2017 metų kovo. Tai iš dalies yra atsakas į JAV veiksmus derybose.

JAV centrinis bankas gegužės susitikime nusprendė nekeisti palūkanų normos (2,25 – 2,5%). FED vadovas teigė, jog infliacija turėtų didėti ir pasiekti tikslinę ribą, o ekonomikos perspektyvos išliks geros ir be papildomo skatinimo iš centrinio banko. FED leido suprasti, kad rinkos dalyvių lūkesčiai dėl palūkanų mažinimo kol kas neturi pagrindo. Nepaisant to, rinkos dalyviai skaičiuoja, jog yra 70% tikimybė, kad iki metų pabaigos palūkanos bus sumažintos. Pagrindinė to priežastis – obligacijų pajamingumų inversija. Jeigu FED vis dėl to prieitų iki tokio sprendimo, galima tikėtis smuksiančio dolerio, o tai suteiktų didesnį impulsą ir tauriųjų metalų kainų augimui.

Pramoniniai metalai

Per paskutinį mėnesį pramoninių metalų kainų svertinų vidurkį atspindintis „Bloomberg Industrial Metals Subindex“ krito 5,83%. Didžiausią spaudimą metalų kainoms taip pat sukėlė JAV ir Kinijos prekybos nesutarimai bei tarifai. Verta atsižvelgti į tai, jog apie 30% JAV importuojamų prekių iš Kinijos sudaro elektronikos produktai ir komponentai, kurių gamyboje būtent yra naudojama itin daug metalų.

Varis pigo 6,4%, Nepaisant smunkančios metalo kainos, toliau prognozuojama, kad šių metų vario deficitas sudarys 189 tūkst. tonų, o 2020 metais išaugs net iki 250 tūkst. t.

Nikelio kaina krito 6,5%, o cinkas per mėnesį atpigo net 9%. Tiesa, tokia rinkos dalyvių reakcija atrodo kiek perdėta. Viena didžiausių kalnakasybos bendrovių pasaulyje BHP Group nusprendė toliau tęsti nikelio kasybos darbus Nickel West Australijoje. BHP Group planavo parduoti šį padalinį, tačiau pastebi vis didesniu tempu augančią metalų paklausą, susijusia su baterijų gamyba. Vakarų Australija pasižymi turtingais nikelio klodais.

Nepaisant populiarėjančių elektromobilių, bendri naujų automobilių pardavimai smunka. Europoje balandį, jau aštuntą mėnesį iš eilės, užfiksuotas pardavimų kritimas. Jis, lyginant su kovu, krito 1%. Tiesa, pvz. Lietuvoje pardavimai auga įspūdingai ir greičiausiai Europoje. Balandį naujų automobilių pardavimų apimtys Lietuvoje šoktelėjo net 42,2%. Kinijoje, didžiausioje automobilių rinkoje pasaulyje, balandį fiksuotas 14,6% kritimas. Tai 10-ias mėnesis iš eilės, kai pardavimai krenta.

Jums taip pat gali būti įdomu