Meškų rinka Kinijoje – spąstai ar puiki proga apsipirkti?

2022-04-06

Pasaulio dėmesys sutelktas į Rusijos invaziją į Ukrainą. Didelio karinio konflikto sugrįžimas į Europą sugriovė dešimtmečius trukusį taikos laikotarpį senajame žemyne ​​ir sukėlė sukrėtimo bangas per finansų rinkas. Kinijos indeksai neseniai smarkiai smuktelėjo, tačiau karas Ukrainoje nebuvo pagrindinė priežastis. Šiame straipsnyje panagrinėsiu plačiau situaciją Kinijos akcijų rinkoje ir pabandysiu atsakyti ar kritimas jau baigėsi.

Covida-19 vis dar slegia Kinijos ekonomiką

Kinijos Heng Seng indeksas nuo metų pradžios buvo kritęs apie 23%, o nuo 2021 metų vasario net daugiau nei 40%. Tačiau Kinijos akcijų rinkos kritimą lėmė ne karas Ukrainoje, o šalyje atsinaujinusi koronaviruso pandemija. Didesni užsikrėtimo atvejai vėl pradėjo kamuoti Kiniją dar vasario mėnesio viduryje. Visgi, nors ir nauji Covid-19 atvejai taip pat yra registruojami ir kitose pasaulio šalyse, tačiau kitų šalių finansų rinkos taip stipriai nereaguoja. Kodėl? Kinija nuo pandemijos pradžios laikosi nulinės koronaviruso politikos. Tai reiškia, kad ji greitai įveda griežtus apribojimus, kovai su vietiniu viruso protrūkiu. Žinoma, dėl to nukenčia ekonominė veikla šalyje ir mobilumas. Tai atsilieps Kinijos ekonomikai ir ar šių izoliacijų įtaka bus didelė, priklausys nuo to, kaip greitai Kinija susidoros su naujais protrūkiais ir ar toliau laikysis tokios griežtos politikos. Pavyzdžiui kovą Šendženo ir Langfango miestuose jau buvo pranešta apie jų izoliaciją. Tuo tarpu  sprendimas dėl užrakinimo Džilino provincijoje manau bus neišvengiamas, nes ten taip pat stipriai padaugėjo naujų užsikrėtimo atvejų. Svarbu suprasti ir tai, kad Kinijos izoliavimasis taip pat turės įtakos pasaulio ekonomikai dėl tiekimo grandinės sutrikimų, kurios dar ir taip nėra išspręsto nuo 2020 metų. Šie sutrikimai yra neišvengiami, nes „Foxconn“, „Toyota“ ir „Volkswagen“ jau yra paskelbusios, kad turės sustabdyti gamybą atitinkamuose rajonuose, kurie izoliuojasi. Jei užsikrėtimų atvejų skaičius Kinijoje daugės ir Kinija toliau laikysis nulinės koronaviruso politikos, tai tik laiko klausimas kol panašias naujienas praneš ir kitos kompanijos.

Technologinio sektoriaus susidorojimas

Covid-19 nėra vienintelis veiksnys pastaruoju metu verčiantis Kinijos pagrindinius indeksus kristi. Reikia atkreipti dėmesį, kad didžiausias išpardavimas pastebimas Kinijos technologinio sektoriaus kompanijų. Tai galima įvardinti kaip ilgalaikės JAV ir Kinijos duomenų saugumo problemos nesutarimo rezultatas. JAV riboja Kinijos technologijų kompanijų dalyvavimą savo rinkoje, o Kinija tuo tarpu patvirtino taisykles, kurios, verčia tokias įmones daugiau fokusuotis į Kinijos valstybės iškeltus reikalavimus nei klientų, kurie generuoja įmonėms pajamas. Rinka tikisi, kad artimiausiu metu bus priimta dar daugiau reglamentų, skirtų kontroliuoti technologines kompanijas. JAV ir Kinijos nesutarimas dėl minėtų dalykų taip pat didina riziką, kad jos gali būti delistinguotos iš JAV biržų. Tačiau apie tokį žingsnį gandai sklando jau daugiau nei metus ir nieko panašaus dar neįvyko, todėl tik laikas parodys.

Politinis neapibrėžtumas

Nors nuolatiniai reguliavimo veiksmai prieš Kinijos technologijų įmones ir blogėjanti pandemijos padėtis yra pagrindiniai pastarojo meto Kinijos akcijų kritimo veiksniai, tačiau karas Ukrainoje taip pat turi tam tikrą poveikį. Tiksliau, Kinijos pozicija šiame kare. Nors Kinija pasisako už visų šalių teritorinį vientisumą tuo tarpu ir Ukrainos, tačiau ji taip pat nepasmerkė Rusijos agresijos viešai, kaip tai padarė dauguma valstybių. Jungtinės Valstijos perspėjo Kiniją, kad jos pačios ekonomikai gali būti taikomos sankcijos, jei nuspręs tiekti Rusijai karinę įrangą ar kitokią pagalbą susijusią su vakarų šalių įvestų sankcijų kompensavimu. Kadangi Kinijos valdžia daugiau dėmesio skiria ekonomikos būklei nei Rusijos valdžia, tokie įspėjimai gali priversti Pekiną susimąstyti prieš imantis veiksmų ir laikui bėgant tiksliau pasisakyti viešai šiuo klausimu.

Akcijų išpardavimas Kinijoje – galimybė?

Nelengva užduotis suprasti ar dabartinis išpardavimas Kinijoje yra pirkimo galimybė, ar bulių spąstai (angl. „bull trap“). Kai straipsnis buvo rašomas, pagal tuo metu prieinamą informaciją, dar pilnai nebuvo aišku ar Kinija suteiks Rusijai karinę ar kitokią pagalbą. Visgi, toks žingsnis sukeltų JAV atsaką, dėl to, mano nuomone, tai neatrodo labai tikėtina. Ypač žinant, kad Kinija labai rūpinasi savo ekonomika ir turi sau iškeltą tikslą ateinančiais dešimtmečiais aplenkti JAV savo bendro vidaus produkto dydžiu. Tai žinant lieka mažai argumentų, kodėl Kinija turėtų paremti dėl esamų sankcijų griūvančią Rusiją. Nors Rusijos palaikymas didina tikimybę Kinijai ilgainiui nuversti JAV nuo pasaulinės ekonomikos lyderės sosto, tačiau trumpalaikiai tokio žingsnio padariniai būtų pražūtingi Kinijos ekonomikai. Jau nekalbant apie tai, kad tai gali privesti prie to, kad Rusijai gali būti uždrausta eksportuoti grūdus, o tai dar labiau išaugintų jų kainas ko nenorėtų Kinija. Panašu, kad didžiausios rizikos investuotojų akiratyje Kinijoje išliks Covid-19 naujų užsikrėtimų didėjimas, kas gali privesti prie dar didesnių regionų izoliacijos ir didesni ne tik technologinių įmonių reguliaciniai suvaržymai. Manau, jei nesikeis šiose vietose situacija Kinijos indeksams bus sunku pasiekti 2020 metų kainas.

Heng Sheng indekso kainos ir P/E rodiklio pokyčiai. Šaltinis Bloomberg

Kad ir koks didelis atrodo Hang Seng China Composite indekso kritimas, tačiau pažvelgus į jo P/E santykį, matome, kad šis dar nenukrito iki istorinių žemumų. Šiuo metu P/E siekia apie 7, panašiai kaip ir per koronaviruso sukeltą paniką 2020 metų pradžioje. Visgi, žvelgiant dar ankščiau, t. y. 2016 metus, P/E buvo kritęs iki 6. Tai rodo, kad dar yra vietos tolesniam išpardavimui. Ypač atsižvelgiant į prastą pirmojo ketvirčio pajamų sezoną Kinijoje ir dabartinę rizikos padidėjimą dėl Covid-19 užsikrėtimų pagausėjimo. Žvelgiant iš techninės pusės, kai P/E būdavo nukritęs žemiau 6, investuotojus tai sudomindavo ir prasidėdavo atšokimas.

Straipsnis buvo spausdintas 2022 m. balandžio mėnesio žurnalo „Investuok“ Nr. 4 (170) numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis internete prieinamais šaltiniais ir juose pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu