Ką toliau veikti naftos kompanijoms?

2021-05-27

Vakarykštis Nyderlandų teismo sprendimas išsakė savo nuosprendį energetikos gigantui – „Royal Dutch Shell“ kompanijai. Nuosprendis gal ir nebuvo kaip „perkūnas iš giedro dangaus“, tačiau vis tiek netikėtas, o jo poveikis gali būti labai platus, ir ko gero, privers ne vieną kompanijos vadovybę permąstyti savo strategiją ir veiksmų planą.

Hagos teismas šiai kompanijai nurodė sumažinti anglies emisijas 45% iki 2030 metų lyginant su 2019 metų lygiu. Sprendimas unikalus tuo, kad tai pirmas kartas, kai privati kompanija įpareigojama vykdyti Paryžiaus klimato susitarimą, kuris iki šiol buvo tik vyriausybių pareiga. Toks precedentas gali turėti labai plačius padarinius daugiausia teršiančių sektorių atstovų veikloje.

Žinoma, kompanija ginčys sprendimą ir procesas gali užsitęsti dar ne vienerius metus. Tačiau energetikos kompanijų pastangos neišvengiamai turės padidėti siekiant atlaikyti didėjantį spaudimą. Galutinis „Shell” tikslas yra iki 2050 anglies emisijas sumažinti 100%. Sunku net įsivaizduoti, ką tai reiškia kompanijai, kuri iš esmės išgauna naftą (bei dujas), ją perdirba ir parduoda degalus klientams savo mažmeniniame tinkle. Reikia paminėti, kad emisijos sumažinimas apima ne tik pačios kompanijos anglies emisijas, bet ir savo klientams parduodamos produkcijos.

Tokį ilgalaikį tikslą „Shell“ jau turėjo jau kuris laikas, tačiau kol galutinis terminas toli, ryškiausi veiksmai buvo strategijos, planai ir viešieji ryšiai, bei tam tikri palaipsniui vykdomi sprendimai. Tačiau olandų teismas nurodė, jog daroma gerokai per mažai, ir progresas turi būti ženkliai paspartintas.

„Shell“ emisijų mažinimo planą dėliojo taip:

Taigi, teismo nurodytasis sumažinimas 45% iki 2030 iš esmės perkeltų kartelę į kitą lygį siekiant galutinio tikslo, nors ir ankstesni tikslai atrodė pakankamai ambicingi. Taip pat, teismo nurodymu, veiksmai siekiant mažinti emisijas turi būti pradėti nedelsiant, nes kitu atveju įmonei gali būti pritaikyti įvairūs apribojimai.

Ką tai reiškia išsivysčiusių ekonomikų naftos kompanijoms? Kol kas, ko gero, reiškia tolimesnį bylinėjimąsi, o šio rezultatams tęsiant savo kryptį, neišvengiamai teks pardavinėti naftos telkinius, kuriuos, tikėtina supirks ne Vakarų valstybių kompanijos, o atstovai iš šalių, kur taisyklės lankstesnės, o įvairūs aktyvistai mažiau girdimi. Taip pat tikėtina, kad toks energijos išteklių persikėlimas paveiks ne tik energijos verslo atstovus, bet taip pat ir energijos vartotojus, kurie, susidurs su didesniu energijos kainos ‚volatilumu‘.

Autorius: Rokas Lukošius, UAB FMĮ „Myriad capital“ investicijų strategas

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu