JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2019-09-02

2019-09-02

Dėl minimos Darbo dienos (angl. Labor Day) šiandien JAV – nedarbo diena, tad akcijų biržose prekyba nevyksta. Investuotojai atnaujins prekybą rytoj. Tiesa, ateities sandorių biržose prekyba vyksta. Pagrindinių JAV akcijų indeksų ateities sandoriai šiandien nusidažę raudonai, tačiau pokyčiai nėra itin dideli. Penktadienį Dow Jones ir S&P 500 indeksai fiksavo nežymius prieaugius, tuo tarpu Nasdaq smuktelėjo žemyn. Bendrai per rugpjūčio mėnesį Dow Jones krito 1,7%, S&P reikšmė sumenko 1,8%, o Nasdaq indekso neigiamas pokytis sudarė 2,6%. Vertinant istoriškai rugsėjo mėnesis taip pat nepasižymi teigiamais indeksų rezultatais. Remiantis Dow Jones Market Data duomenimis, nuo 1937 metų vidutiniškai Dow Jones ir S&P indeksai krenta po 1%. Tuo tarpu Nasdaq indekso, kuris sukurtas vėliau, neigiamas pokytis sudaro 0,5%. Tiesa, istorija nebūtinai gali pasikartoti. Remiantis LPL Financial atlikta analize, per paskutinius 15 kartų, kai S&P 500 indekso rezultatas rugpjūčio mėnesį buvo neigiamas, likusią metų dalį buvo fiksuoti indekso prieaugiai. Vakar įsigaliojo 15% tarifai 112 mlrd. USD vertės įvežamoms prekėms iš Kinijos. Nauji tarifai palies tokias prekes kaip avalynė, išmanieji laikrodžiai, televizoriai ir kt. Kinija, atsakydama į tokius JAV veiksmus, savo ruožtu įvedė 5 – 10% siekiančius muitui prekėms iš JAV, įskaitant sojų pupeles ir naftą. Gruodžio 15 dieną JAV planuoja įvesti 15% tarifus 160 mlrd. USD vertės importui iš Kinijos, tokiu būdu tarifais būtų apmokestintas visos iš Kinijos į JAV įvežamos prekės. Kinija gruodžio 15 dieną taip pat planuoja dar kartą įvesti papildomus tarifus.

Europos biržose prekyba šiandien vyksta įprastu režimu, akcijos linkusios brangti. Nuvylė Jungtinėje Karalystėje paskelbtas gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksas. Jo reikšmė rugpjūčio mėnesį toliau išliko ne tik žemiau 50 punktų ribos, bet ir pasiekė pastarųjų septynių mėnesių žemumas. Stiprokai mažėjo naujų gamyklų užsakymų apimtys, o verslo nuotaikas toliau blogina ekonominiai ir politiniai neaiškumai tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek pasaulyje. Šveicarijos banko Credit Suisse analitikai atnaujino keleto kompanijų reitingus. Iš „neutralu“ į „pralenks rinką“ pagerintas bendrovės Adecco reitingas. Ši kompanija yra viena didžiausių darbuotojų atrankos ir laikino įdarbinimo bendrovių pasaulyje. Jos akcijos po pranešimo brangsta. Remiantis Reuters duomenimis, iš 18 šiuo metu bendrovę sekančių analitikų, 3 rekomendacija yra „pirkti“, 6 – „pralenks rinką“, 4 – „laikyti“, 2 – „nepralenks rinkos“, 3 – „parduoti“. Nuo metų pradžios iki šiandien Adecco akcijos jau buvo pabrangusios 13,3%. Banko analitikai taip pat pagerino Olandijos bendrovės, kurios veiklos pobūdis panašus į Adecco, reitingą.  Pinga Jungtinės Karalystės mažmenininkės Marks & Spencer vertybiniai popieriai. Rytoj bendrovė turėtų būti pašalinta iš pagrindinio Jungtinės Karalystės akcijų indekso FTSE 100 sąrašo ir perkelta į platesnės apimties FTSE 250 indeksą. To priežastis – stiprokai kritusi bendrovės vertė ir rinkos kapitalizacija. Marks & Spencer akcijos priklausė FTSE 100 indeksui nuo pat jo sukūrimo 1984 metais. Bendrovės vertybiniai popieriai nuo metų pradžios yra atpigę 18,7%. Rinkos kapitalizacija siekia 3,7 mlrd. GBP. Remiantis Reuters duomenimis, iš 20 bendrovę sekančių analitikų, 2 rekomendacija yra „pirkti“, 1 – „pralenks rinką“, 6 – „laikyti“, 8 – „nepralenks rinkos“, 3 – „parduoti“.

Ankstų antradienio rytą Lietuvos laiku Australijos centrinis bankas posėdžiaus dėl palūkaną, o dieną JAV bus paskelbtas ISM gamybos sektoriaus PMI indeksas. Savaitės viduryje galėsime įvertinti Jungtinės Karalystės paslaugų sektoriaus PMI indeksą, o Kanados centrinis bankas taip pat spręs dėl palūkanų. Ketvirtadienį daugiausiai dėmesio sulauks ADP bendrovės skelbiama prognozė dėl rugpjūčio mėnesį JAV sukurtų darbo vietų, taip pat bedarbių paraiškų skaičius, ISM ne gamybos sektoriaus PMI indeksas ir naftos atsargų pokyčiai. Savaitės pabaigoje sulauksime svarbių JAV darbo rinkos duomenų, planuojamas FED vadovo J. Powello pranešimas.

Jums taip pat gali būti įdomu