JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2020-03-16

2020-03-16

JAV Federalinių rezervų bankas vakar vakare nusprendė palūkanas sumažinti iki 0 – 0,25%. Papildomai į rinkas bus įlieta 700 mlrd. USD aktyvams supirkti, siekiant sušvelninti viruso epidemijos pasekmes ekonomikai. Analitikų vertinimu, FED tokiu veiksmu panaudojo didžiąją dalį savo “kozirių”. Kyla klausimas – ką reiks daryti, jeigu tokie sprendimai nesuveiks ir nepasiteisins. Akcijų rinkų dalyviams šiandien naujienos iš FED nesuteikė daug pozityvo. Praėjus vos 20 minučių po sekmadienį vakare prasidėjusios prekybos JAV akcijų indeksų ateities sandoriais, prekyba buvo sustabdyta dėl pasiekto leistino 5% kritimo lygio. Tai visiškai priešinga situacija, nei penktadienį, kuomet buvo fiksuoti vieni didžiausių istorijoje JAV akcijų indeksų dienos prieaugių. Nepaisant įspūdingo šuolio penktadienį, bendrai per savaitę Dow Jones krito 10,36%, S&P 500 reikšmė sumenko 8,79%, Nasdaq smigo 8,17%. Kapitalas toliau plaukia į skolos vertybinių popierių rinką. JAV obligacijų pajamingumai šiandien stipriai smunka. Po palūkanų mažinimo stipriau krenta ir dolerio indeksas (DXY). Taip pat įdomu tai, jog itin stipriai pinga brangieji metalai, t.y. auksas ir sidabras. Aukso, kuris dažnai yra laikomas saugiu prieglobsčių, kaina smuko į pastarojo pusmečio žemumas. Sidabras, kuris naudojamas ir pramonėje, šiandien pinga ir daugiau ne 15%. Įdomu tai, jog fizinio sidabro, t.y. monetų kainos taip stipriai nekrenta dėl didžiulės jų paklausos. JAV monetų kasykla praėjusią savaitę paskelbė, jog laikinai išpardavė 1 dolerio sidabrines monetas „Amerikos erelis“. Pasak kasyklos pateikiamų duomenų, per kovo mėnesį iki praėjusios savaitės jau buvo parduota 2,32 mln. 1 uncijos sidabrinių monetų, kai vasarį pardavimai sudarė tik 650 tūkst. monetų. Verta atkreipti dėmesį ir aukso bei sidabro kainų santykį (angl. Gold silver ratio), kuris pasiekė istorines aukštumas.

Europos akcijų biržose šiandien vyksta itin stiprus išsipardavimas. Euro Stoxx 600 indeksas vienu metu krito ir daugiau nei 10%. Praėjusią savaitę jo reikšmė smigo žemyn net 18%. Europos valstybės dėl plintančio viruso skelbia karantinus, uždaro sienas. Valstybės sprendžia kokios finansinės priemonės gali padėti sušvelninti padarinius ekonomikai. Vokietija jau praėjusią savaitę pristatė paramą ir pagalbą šalies įmonėms, kurios dydis bus bent 550 mlrd. EUR. Didžiausios regiono ekonomikos pėdomis seka ir kitos valstybės, tarp jų ir Lietuva. Svarbių makroekonominių rodiklių šiandien neskelbiama. Galima tik prognozuoti, kokie prasti bus šių mėnesių ekonominių rodiklių rezultatai. Tai puikiai iliustruoja pasirodę Kinijos duomenys. Šiandien paskelbta,  jog šalies pramonės produkcijos apimtys sausio – vasario mėnesiais, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, krito net 13,5%. Mažmenininkų pardavimai sumenko net 20,5%. Dėl viruso epidemijos pasekmių per šiuos du mėnesius darbo neteko bent 4,67 mln. žmonių. Nedarbo lygis Kinijoje šoktelėjo nuo 5,3% sausio mėnesį iki 6,2% vasarį. Tai didžiausias nedarbo lygis istorijoje.

Rytoj galėsime įvertinti Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksą, JAV mažmenininkų pardavimų rezultatus. Savaitės viduryje daugiausiai dėmesio sulauks FED sprendimas dėl palūkanų ir J. Powello spaudos konferencija. Taip pat bus skelbiami galutiniai euro zonos infliacijos duomenys, keletas JAV nekilnojamo turto rinkos rodiklių. Ketvirtadienį sprendimą dėl palūkanų priims Šveicarijos ir Japonijos centriniai bankai. JAV bus skelbiamas Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksas ir bedarbių paraiškų skaičius. Galiausiai savaitės pabaigoje bus įdomu įvertinti Kanados mažmenininkų pardavimus ir vieną iš JAV NT rinkos rodiklių.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu