JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2020-03-13

2020-03-13

JAV akcijų indeksai vakar krito stipriausiai nuo „juodojo pirmadienio“ 1987 metų spalio 19 dieną. Šiandien šalies biržose kol kas matomas itin stiprus atšokimas. Akcijų indeksų ateities sandoriai prekyba buvo sustabdyta, nes buvo pasiektas biržos nustatytas limitas, t.y  5%. JAV prezidento administracija su šalies Kongresu artėja prie susitarimo dėl pagalbos kovai su koronavirusu paketo, kuris užtikrintų amerikiečiams nemokamus testus, pašalpas susirgus ir kitas priemones. Rinkos dalyviai laukia tolimesnių veiksmų iš šalies centrinio banko. FED vakar pranešė apie rinkos likvidumo didinimo priemones, tačiau tikimasi ir tolimesnio palūkanų mažinimo. Investicinio banko Goldman Sachs vyr. ekonomistas prognozuoja, kad FED gali nurėžti palūkanas ir iki 0%. Remiantis CME FedWatch Tool duomenimis, skaičiuojama 73,5% tikimybė, jog per ateinantį posėdį palūkanos bus mažinamos iki 0 – 0,25% rėžio. Likusi dalis skiriama mažinimui iki 0,25 – 0,50%. Artimiausias FED posėdis yra numatytas kitą savaitę, kovo 17 – 18 dienomis.

Po vakarykščio didžiausio pagrindinio Europos akcijų indekso Stoxx Europe 600 kritimo istorijoje šiandien taip pat matomas nemenkas atšokimas. Akcijos stipriai brangsta visose šalyse. Labiausiai nuo koronaviruso kenčiančioje Europos valstybėje Italijoje pagrindinis akcijų indeksas vienu metu buvo šoktelėjęs ir daugiau nei 17%. Vakar šio indekso reikšmė krito beveik 17%. Londono akcijų birža šiandien pranešė, jog uždraudžia pardavinėti į skolą (angl. short) biržoje listinguotas Italijos ir Ispanijos kompanijų akcijas. Panašius draudimus įvedė ir Italijos Borsa Italiana bei Ispanijos CNMV akcijų biržos. Norvegijos centrinis bankas ėmėsi veiksmų skatinti ekonomiką ir priėmė sprendimą 50 punktų mažinti palūkanas nuo 1,5% iki 1%. Norvegijos ekonomikai iššūkių netrūksta ne tik dėl koronaviruso įtakos, bet ir dėl itin stipriai pastarąją savaitę kritusios naftos kainos. Pozityvo kiek įnešė ir šiandienos ECB atstovų komentarai. Vyriausiasis Europos centrinio banko ekonomistas P. Lane pranešė, jog yra galimybė, kad ateityje ECB taip pat mažins palūkanas. Daugelis rinkos dalyvių tokį sprendimą tikėjosi išgirsti jau per vakar vykusį ECB posėdį. Tiesa, kol kas nuspręsta tik padidinti turto supirkimo programos apimtis. Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu šiandien stipriau krypsta žemyn.  

Kitos savaitės pradžioje JAV bus skelbiamas Niujorko gamybos sektoriaus indeksas. Antradienį galėsime įvertinti Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksą, JAV mažmenininkų pardavimų rezultatus. Savaitės viduryje daugiausiai dėmesio sulauks FED sprendimas dėl palūkanų ir J. Powello spaudos konferencija. Taip pat bus skelbiami galutiniai euro zonos infliacijos duomenys, keletas JAV nekilnojamo turto rinkos rodiklių. Ketvirtadienį sprendimą dėl palūkanų priims Šveicarijos ir Japonijos centriniai bankai. JAV bus skelbiamas Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksas ir bedarbių paraiškų skaičius. Galiausiai savaitės pabaigoje bus įdomu įvertinti Kanados mažmenininkų pardavimus ir vieną iš JAV NT rinkos rodiklių.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu