JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2020-03-04

2020-03-04

Vakar itin netikėtai FED sumažino palūkanas net 50 bazinių punktų iki 1 – 1,25% lygio. Toks sprendimą FED prezidentas J. Powellas pagrindė tuo, kad buvo įžvelgta rizika ekonomikai ir jos perspektyvoms. Rinkos dalyvius toks sprendimas išgąsdino. Nors po sprendimo akcijų indeksai šoktelėjo į viršų, prekybos sesija buvo užbaigta fiksuojant nemenkus neigiamus pokyčius. Investuotojams kyla klausimas, ar FED žino kažką daugiau apie ekonomiką ir jos tikrą būklę, ar tiesiog nori užbėgti įvykiams ir galimai recesijai už akių. Toks FED sprendimas nebuvo matytas nuo praėjusios krizės laikų. Vakar stipriai brango obligacijos. 10-ies metų JAV trukmės skolos vertybinių popierių pajamingumas pirmą kartą istorijoje krito žemiau 1%. Šiandien pajamingumas grįžo aukščiau 1%, stipriau brangsta akcijos. Investuotojai palankiai įvertino naujienas iš JAV Demokratų partijos pirminių rinkimų, kur svarbią pergalę prieš rinkos dalyvių nepalankiai vertinamą B. Sandersą pasiekė buvęs šalies viceprezidentas J. Bidenas. Pastarasis yra vertinamas palankiau, kadangi bent jau kol kas nežadėjo didinti mokesčių, įvesti naujų finansinių reglamentų, griežtinti finansinio sektoriaus reguliaciją. Būtent tą žada padaryti jo varžovas B. Sandersas. Šiandien analitikos bendrovė ADP paskelbė, jog praėjusį mėnesį JAV buvo sukurta 183 naujų darbo vietų. Kiti analitikai prognozavo, kad skaičius sieks 170 tūkst. Oficialūs šalies darbo rinkos rodikliai bus skelbiami penktadienį. 17 val. Lietuvos laiku šiandien sprendimą dėl palūkanų priims Kanados centrinis bankas. Ekonomistai prognozuoja, kad bus pasekta JAV pėdomis ir palūkanos bus mažinamos 50 bazinių punktų, t.y. nuo 1,75 iki 1,25%. Kanados dolerio kursas JAV dolerio kurso šiandien kyla į viršų.  

Europos akcijos šiandien taip pat brangsta. Paskelbta nemažai makroekonominių rodiklių. Sausio mėnesį mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje, lyginant su gruodžiu, augo 0,6%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Per metus mažmenininkų pardavimai augo 1,7%. Tarp Europos Sąjungos valstybių didžiausias mažmenininkų pardavimų metinis augimas sausio mėnesį buvo fiksuotas Rumunijoje (11%), Vengrijoje (7,6%), Lietuvoje (5,5%). Prekybos apimtys labiausiai smuko Belgijoje (-1,4%), Slovakijoje (-1%). Taip pat paskelbti galutiniai paslaugų sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksai. Apibendrintai galima teigti, jog situacija euro zonoje ir regiono valstybėse paslaugų sektoriuje išlieka pakankamai nebloga. Nors praėjusį mėnesį, lyginant su sausiu, indeksų reikšmės kiek sumažėjo, tačiau išlieka aukščiau 50 punktų ribos ir indikuoja apie augimą. Vienoje renkasi OPEC karteliui priklausančių valstybių ir jų sąjungininkių atstovai, t.y. vadinamoji OPEC+ grupė. Sprendžiamas naftos gavybos mažinimo klausimo. S. Arabija ir kitos OPEC šalys bando įkalbėti Rusiją, kuri nepriklauso OPEC, ir sutarti mažinti gavybą. Vakar posėdžiavo OPEC+ šalių jungtinis techninis komitetas, kuris aptarė rekomendaciją ir netgi būtinybę papildomai mažinti gavybą iki 1 mln. barelių per dieną. Tiesa, Rusija ir Kazachstanas vertindami tokias išvadas užtruko ir kol kas atsakymų šiuo klausimų nepateikė. OPEC+ šalis priimti tokį sprendimą spaudžia kritusi naftos kaina. Nuo metų pradžios Brent rūšies nafta yra atpigusi daugiau nei 20%. Tam didžiausią įtaką, žinoma, padarė koronaviruso epidemija, kuri stiprokai nusmukdė žaliavos paklausos augimą. Investicinio banko Goldman Sachs analitikai sumažino Brent kainos prognozę balandžio mėnesiui iki 45 USD už barelį, tiesa, tikimasi, kad kaina pasiekusi šį lygį apsisuks ir iki metų pabaigos grįš iki 60 USD už barelį ribos. Šiandien nafta brangsta. Laukiama ne tik naujienų iš OPEC, bet ir praėjusios savaitės JAV naftos atsargų pokyčių, kurie bus paskelbti 17:30 val. Lietuvos laiku. Prognozuojama, kad atsargos bus išaugusios 2,8 mln.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu