Investavimas užsienio šalių kapitalo rinkose

2019-12-19

Ko gero didžioji dalis pradedančiųjų investuotojų, savo pirmą žingsnį finansų rinkose žengia būtent vietinės reikšmės ir gimtosios šalies akcijų ar kitoje biržoje. Panašios tendencijos vyrauja ir tarp Lietuvos bei kitų Baltijos valstybių investuotojų. Įvertinus Lietuvos gyventojų, bendrai investuojančių į įmonių akcijas, vaizdą, ko gero, pas didesnę jų dalį rastume būtent gimtosios šalies bendrovių vertybinių popierius. Tiesa, daugelis rinkos dalyvių, sukaupusių kiek didesnę patirtį, nuolat atkreipia dėmesį į keletą svarbių ir reikšmingų vietinės akcijų biržos trūkumų. Pagrindinės iš jų – mažas likvidumas bei menkas įmonių pasirinkimas. Juos įvertinus ir “išaugus” vietinę biržą, daugelio dėmesį patraukia labiau išvystytų užsienio šalių kapitalo rinkos, pvz. JAV, Japonija, Vokietija, Jungtinė Karalystė ar kt.

Platus pasirinkimas ir papildomos galimybės

Visų pirma reikia žinoti, kad investuoti užsienio šalių akcijų biržose yra įmanoma ir paprasta per pačius Lietuvos tarpininkus – per juos galima tiek gauti duomenis realiuoju laiku, tiek ir pateiktį patį pavedimą daugelio užsienio šalių biržose. Tai padeda išvengti didelės atrankos ir galvos sukimo ieškant tinkamo tarpininko užsienyje. Be to, daugelis vietinių tarpininkų suteikia prieigą ir prie Baltijos šalių biržų, ko nebūtų galima pasakyti apie užsienio finansų maklerio kompanijas. Tarpininkas jums suteiks prieigą prie savo siūlomos investavimo platformos t.y. tam tikros specialiai sukurtos programinės įrangos, kuri suteikia galimybę pasiekti ir stebėti pasaulio finansų rinkas realiuoju laiku.

Verta atkreipti dėmesį, kad daugelio tarpininkų platformose standartiškai investuotojui teikiami duomenys, kainos (kotiruotės) vėluoja 10 – 15 min. Aktyvesnio pobūdžio investavimas su tokios trukmės vėlavimu gali būti pakankamai rizikingas ir nerekomenduotinas, todėl kiekvienam norinčiam finansų rinkų įvykius stebėti realiuoju laiku, rekomenduojama tokius duomenis papildomai užsisakyti. Tą galima padaryti pačioje tarpininko platformoje. Dažnu atveju brokeris papildomo komisinio už tokią paslaugą neims, o mokėsite tik tam tikrą nustatytą biržos mokestį. Prieš užsisakant duomenis, reikia išsiaiškinti, kurios šalies ar kuri konkrečiai birža jums bus aktualiausia. Taip pat svarbu susipažinti su tarpininko platformoje prieinamais finansiniais instrumentais ir jų kiekiu. Užsienio kapitalo rinkose finansinių priemonių kiekis ir pasirinkimas yra tikrai platus. Investavimo platformoje rasite ne tik akcijas, obligacijas, bet gausų ETF (angl. Exchange traded fund) ir išvestinių finansinių priemonių (ateities sandorių, opcionų) pasirinkimą. Šios priemonės rinkos dalyviui leidžia net ir turint nedidelį kapitalą pasiekti įvairias pasaulio rinkas, pvz. pinigų rinkos priemonės, Azijos regiono akcijos, taurieji metalai, nafta, kitos žaliavos ir t.t.   

Taip pat verta susipažinti ir su papildomomis investavimo platformos teikiamomis galimybėmis. Viena iš jų – finansinis svertas (angl. Margin trading). Finansinis svertas suteikia galimybę įkeitus turimas akcijas, gauti paskolą ir ją panaudoti įsigyjant dar daugiau finansinio turto. Viskas vyksta platformoje, paskola gali būti naudojama ir keletai minučių ir keliems mėnesiams. Žinoma, reikia pasiskaičiuoti ir su margin trading susijusias išlaidas – už panaudotą paskolą reikės mokėti palūkanas. Taip pat yra galimybė atlikti pardavimo į skolą (angl. Short selling) operacijas. Tokios operacijos suteikia progą uždirbti iš finansinių priemonių, pvz. akcijų kainos kritimo. Atliekant short selling veiksmą, investuotojas skolinasi akcijas iš kito investuotojo (tą padeda padaryti tarpininkas), tuomet jos parduodamos, o akcijoms nuvertėjus jas nuperka žemesne kaina ir grąžina paskolinusiam. Skirtumas tarp kainų – investuotojo pelnas. Be to, investavimo platformose yra begalė kitų funkcijų, tokių kaip filtruojamos rinkos naujienos, automatizuoti pavedimai, techninė ir fundamentali analizė, analitikų reitingai, finansiniai rodikliai, algoritminė prekyba ir t.t.

Investavimo platforma – tik profesionalams?

Paprastas investuotojas išgirdęs išsireiškimą “investavimo platforma” dažnai įsivaizduoja, kad tai itin sudėtinga specializuota programinė įranga, kuria sugeba ir gali naudotis tik profesionalūs rinkos dalyviai. Iš tikrųjų tai mitas. Naudojimosi pagrindus galima nesunkiai įsisavinti ir išmokti per keletą akimirksnių. Iš esmės tokio tipo platformos veikia panašiu principu, tad įgūdžiai niekur nedings net ir pakeitus tarpininką. Pirkimo/pardavimo operacijas atlikti galima panaudojus vos keletą pelės mygtukų paspaudimų. Tiesa, nors visas šis procesas dėl technologinio šuolio ir yra supaprastintas iki minimalaus lygio (dar prieš keletą dešimtmečių sandorius reikėdavo sudaryti telefonu), pats investavimas bendrai yra išties sudėtinga veikla, reikalaujanti tiek tam tikrų žinių, supratimo, analizės ir kt.

Ar investavimas užsienio rinkose yra brangus?

Dar vienas itin svarbus aspektas, kurį turi įvertinti kiekvienas savarankiškas investuotojas yra išlaidos, t.y. už tarpininkavimo paslaugas mokami mokesčiai. Dažnai investuotojai yra įsitikinę, jog investavimas užsienio rinkose yra pakankamai brangus. Tokia nuomonė greičiausiai vyrauja dėl to, kad Lietuvos rinkoje vietinių tarpininkų skaičius yra tikrai nedidelis (daugiausiai bankų), jie nesiūlo platformų ir duomenų užsienio rinkose realiuoju laiku, o pateiktas pavedimas internetu vis dar yra vykdomas “rankiniu būdu”, t.y. gavęs jūsų pranešimą banko makleris jį nukreips į atitinkamą biržą. Dėl to, sandorio sudarymo kaštai stipriai ir išauga. Tiesa, yra keletas kitų specializuotų finansų maklerio įmonių, pvz. UAB FMĮ Myriad capital, kurie gali pasiūlyti investavimą užsienio kapitalo rinkose naudojantis jų užsienio partnerių paslaugomis ir platformomis. Tokiu atveju investuotojas gauna patikimo užsienio brokerio technologinį sprendimą, t.y. investavimo platformą su galimybę užsisakyti duomenis realiuoju laiku bei lietuvišką klientų aptarnavimą, kurį suteiks  profesionalūs Myriad capital makleriai. Myriad capital siūlomi komisiniai yra vieni mažiausių tarp Lietuvos tarpininkų.

Mokesčiai

Daugeliui investuotojų investavimas užsienio rinkose taip pat kelia nerimą ir dėl mokesčių bei būsimų rūpesčių juos deklaruojant. Tiesa, kad didelė dalis užsienio tarpininkų patys automatiškai neperduoda informacijos, tad investuotojui teks susiskaičiuoti pajamas, išlaidas ir pelną pačiam. Šiuo atveju pranašumą įgauna vietiniai tarpininkai. Visgi bijoti neverta, ataskaitos yra pakankamai aiškios ir suprantamos be to, taip pat į tam tikrus niuansus padės atsižvelgti ir makleris. Verta atkreipti dėmesį ir į tai, ar naudojantis brokerio paslaugomis galios tarptautinės dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys. Jei taip, iš kurių valstybių įmonių gautiems dividendams jos bus taikomos.

Kaip pradėti investuoti?

Norint investuoti, bet reikės atsidaryti asmeninę vertybinių popierių sąskaitą. Tai galima padaryti susisiekus su finansų maklerio įmonės atstovais. Jie taip pat padės išsiaiškinti ir tiksliai suprasti sąlygas (komisinius, kt. mokesčius), o susitikimo metu pademonstruos ir investavimo platformos funkcionalumą bei veikimo principą. Išsiaiškinę jums kilusius klausimus, galėsite įgyvendinti ir savo sugalvotus investicinius sprendimus bei idėjas.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis internete prieinamais šaltiniais ir juose pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu