Investavimas į akcijas

2020-06-10

Kadangi finansų rinkos suteikia plačias investavimo galimybes svarbu apžvelgti ir vieną populiariausių – investavimo į akcijas.

Kas yra akcijos?

Akcijos tai nuosavybės teisę suteikiantis vertybinis popierius. Šio vertybinio popieriaus turėtojui yra suteikta galimybė dalyvauti konkrečios įmonės akciniame kapitale – dalyvauti jos valdyme, bei pretenduoti į dalį jos uždirbto pelno dividendų pavidalu.

Akcijos yra laikomos vienos rizikingiausių vertybinių popierių. Taip yra todėl, nes jų turėtojai turi teisę į įmonės turtą tik po to kai yra atsiskaitoma su įmonės darbuotojais ir skolintojais. Kitaip – įmonės bankroto atveju akcininkas pretenduoja į įmonės turtą paskutinis.

Akcijos yra skirstomos į paprastas ir privilegijuotas. Skirtumas tas, kad privilegijuotų akcijų turėtojai turi pirmumo teisę prieš paprastų akcijų turėtojus bankroto atveju ir šių akcijų turėtojai dažniausiai gauna fiksuoto dydžio dividendus. Kita vertus, privilegijuotų akcijų savininkai neturi balsavimo teisės, išskyrus specialius atvejus.

Ar verta investuoti į akcijas?

Akcijų turto klasė yra antra pagal kapitalizacija po obligacijų ir sudaro maždaug apie 30 proc. viso pasaulio finansinio turto. Investuotojai mėgsta akcijas pagrinde dėl to, kad ši turto klasė turi kelis pelno šaltinius: dividendus ir vertės augimą. Įvertinus du šiuos pajamų šaltinius vidutinis metinis pelningumas siekia apie 9 proc. (indekso S&P 500).

S&P 500 indekso 1928 – 2020.06 laikotarpio kainos pokyčiai.
S&P 500 indekso 1928 – 2020.06 laikotarpio kainos pokyčiai.
Pilkomis zonomis žymimos recesijos

Didžiausias metinis nuosmukis buvo -47,07 proc. 1931 metais., o didžiausia pakilimas 46,59 proc. 1933 metais. Toks staigus kainų metinis pokytis nėra aktualus kitoms turto klasėms, todėl ši turto klasė yra priskiriama prie rizikingų. Dažniausiai ši turto klasė yra siūloma tokiems investuotojams, kurie artimiausiu metu neplanuoja naudoti investuotų pinigų, t. y. investavimo horizontas yra ilgas arba, kurie nori pasipelnyti iš trumpo periodo staigaus kainų judėjimo.

S&P 500 indekso kainų vertės metiniai pokyčiai 1928 – 2019 laikotarpiu
S&P 500 indekso kainų vertės metiniai pokyčiai 1928 – 2019 laikotarpiu

Kaip investuoti į akcijas?

Investavimas į akcijas yra galimas per išsirinktą brokerį. Svarbu paminėti, kad investuojant į akcijas nesupainioti tiesioginio investavimo į akcijas rinkoje, kada tampate įmonės daliniu savininku ir investavimo į CFD (contract for difference) instrumentą. Antruoju atveju (prekiaujant CFD), investuotojas netampa įmonės savininku, o tik bando pasipelnyti iš akcijų kainos skirtumo naudojant finansinį svertą (skolintas lėšas). Šis investavimo būdas į akcijas yra rizikingesnis ir siūlomas tik patyrusiems investuotojams. Jo naudotojams yra labai svarbu surasti patikimą ir skaidrų brokerį.

Taip pat populiarus būdas yra investuojant į atitinkamos šalies indeksus. Tokiu atveju yra skaidoma rizika ir reikia stebėti daugiau ne atitinkamos įmonės veiklos rodiklius, o bendrą ekonominę situaciją. Į indeksus investuoti yra galimybė naudojant biržoje prekiaujamus investicinius fondus (ETF). Plačiau apie tai rasite čia: INVESTAVIMAS Į ETF FONDUS.

Apibendirinimas

  • Akcijos į turi du pagrindinius pelno šaltinius: dividendai ir akcijos kainos augimas.
  • Ilguoju laikotarpiu galima tikėtis apie 9 proc. vidutinės nominalios metinės grąžos.
  • Akcijos yra viena rizikingiausiu turto klasių, nes trumpuoju laikotarpiu gali turėti didelius vertės svyravimus ir įmonės bankroto atveju akcininkas pretenduoja į įmonės turtą paskutinis.
  • Skirtas investuotojams, kurių investavimo laikotarpis yra ilgas arba kurie nori pasipelnyti iš trumpo periodo staigaus kainų judėjimo.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis internete prieinamais šaltiniais ir juose pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu