COVID-19 ir finansų rinkos

2020-05-01

2020 m. koronaviruso (COVID-19) pandemija sukrėtė šalies ir pasaulio ekonomiką – 162 valstybėse užfiksuotas bent vienas susirgimo atvejis, o globaliu mastu užsikrėtusiųjų skaičius viršija 200,000. Pirmąkart naujasis virusas pastebėtas Kinijos Uhano mieste gruodį, tačiau šis protrūkis šiuo metu juntamas ir Europoje. Mirtinas virusas pareikalavo daugiau kaip 10,000 gyvybių, iš kurių daugiausiai registruota Kinijoje, Italijoje ir Irane. Atsižvelgus į koronaviruso (COVID-19) sergamumą, kovo 17 d. Europos Sąjunga pranešė stabdanti atvykimus ir išvykimus į 26 valstybes trisdešimčiai dienų. Taip pat, Jungtinės Amerikos Valstijos suspendavo atvykimus į šalį iš Šengeno erdvėje esančių šalių, įskaitant ir Lietuvos Respubliką.

Šaltinis: CNN Travel

Dauguma pasaulio valstybių ėmėsi drastiškų priemonių užkirsti kelią viruso plitimui – sustabdytos turizmo, viešbučių, logistikos ir kitų verslo šakų veiklos, Europoje įvestas karantinas. Didelį poveikį patyrė finansų birža – fiksuojamas privačių pensijų fondų bei individualių investicijų nuvertėjimas. Nuo 2020 m. sausio mėn. „FTSE“, „S&P 500”, „Dow Jones I. A.“ ir „Nikkei“ akcijų biržų indeksai krito daugiau kaip 15%, patirdami didžiausią nuosmukį nuo 2008 m. finansų krizės.

Jungtinių tautų duomenimis, naujojo mirtino koronaviruso protrūkis pasaulio ekonomikai šiemet gali kainuoti 1-2 trln. USD, todėl paragino šalių vyriausybes padidinti išlaidas, taip siekiant sušvelninti krizės poveikį. JT Prekybos ir plėtros konferencijos (UNCTAD) parengtoje ataskaitoje nurodoma, kad „COVID-19“ viruso epidemija kai kurias valstybes įstums į recesiją ir žymiai sulėtins pasaulio ekonomikos augimą.

Šaltinis: United Nations

Šiuo metu apsisaugojimui nuo naujojo koronaviruso COVID-19 nėra nei vakcinos, nei specifinio antivirusinio gydymo, tačiau Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) praneša, kad daugiau kaip 20 vakcinų nuo koronaviruso yra testuojama – į kovą su COVID-19 įsitraukė farmacijos įmonės: „Gilead Sciences Inc“, „Moderna Inc“, „Novavax“, „Sanofi“ ir „GlaxoSmithKline“.

Jungtinių Valstijų Nacionalinis sveikatos institutas praneša, kad pirmadienį kovo 16 d. prasidėjo pirmasis klinikinis tyrimas prieš COVID-19, tačiau tikėtina, kad net ir patvirtinus vaisto efektyvumą, rinkoje jis pasirodytų tik 2021 m.

ĮmonėVaistas / vakcinaAkcijos pokytis (12 mėn.) Testuojama stadija
Gilead Sciencesremdesivir↑ 13.43%3 žmonių klinikinė
ModernamRNA-1273↑ 51.35%1 žmonių klinikinė
Novavaxneįvardijama↑ 165.62%Priešklinikinė
Sanofineįvardijama↓ 14.4%Priešklinikinė
GlaxoSmithKlineAS03↓ 23.46%Priešklinikinė
Regeneron PharmaceuticalsKevzara↑ 29.77%Priešklinikinė
Vaxartneįvardijama↑ 516.26%Priešklinikinė

Šaltinis: MarketWatch

Pasaulio ekonomika:

Vartotojų ir investuotojų pasitikėjimo sumažėjimas, pasaulio paklausos nuvertėjimas, didėjanti skola ir plačiai paplitęs nerimas rinkose yra tik kelios problemos, temdančios pasaulio ekonomikos horizontą. Esant nepalankiam plintančio viruso scenarijui, didžiausią poveikį patirs naftos ar kitų prekių eksportu varomos ar stiprius prekybinius ryšius su Kinija turinčios ekonomikos.

„Sinopec Corp“, didžiausia Kinijos naftos perdirbimo įmonė Azijoje, teigė, kad šį mėnesį sumažins naftos perdirbimo apimtis maždaug 600,000 barelių per dieną, sudarančią apie 12% vidutinės dienos produkcijos. Šis sprendimas priimtas bendrovės komiteto atsižvelgus į sumažėjusias kuro paklausas dėl koronaviruso epidemijos, stabdančios laisvą žmonių judėjimą, bei stagnuojanti automobilių, geležinkelių, bei lėktuvų industrijų vystymąsi.

Šaltinis: Reuters

Kinijoje siekdamas užkirsti kelią panikai, šalies centrinis bankas ėmėsi eilės priemonių remti ekonomiką, kuriai dėl epidemijos kilo kelionių apribojimų ir įmonių veiklos sustabdymo problemos, įskaitant 1,2 trilijono juanių (173,81 mlrd. JAV dolerių) injekciją į finansų rinkas.

Tarp beveik keturių tūkstančių kompanijų, kurių akcijomis prekiaujama Šanchajaus ir Šenzen biržose, net 90 procentų įmonių akcijų kainos sumažėjo iki maksimalios leistinos ribos. Vienos didžiausių Kinijos įmonių pinga toliau – nuo viruso epidemijos pradžios padariniai jau pastebimi makroekonominiuose rodikliuose. Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos akcijų biržose situacija panaši – nuvertėja naftos pramonė, energetikos sektoriaus bendrovių akcijos, aviacijos ir turizmo įmonės, taip pat ir logistikos bei bankininkystės segmentai.

Simbolis ĮmonėIndustrijaKainaMetų pokytisData
CICHYChina Construction BankBankininkystė6.32↓ -10.61%kovo/20
PTRPetrochinaNafta4.91↓ -37.21%kovo/20
ACHAluminum Corporation of ChinaAliuminis2.96↓ -32.11%kovo/20
BACHYBank Of ChinaBankininkystė3.50↓ -7.65%kovo/20
DIPGYDatang InternationalEnergija2.11↓ -39.54%kovo/20
AHCHYAnhui Conch CementMetalo pramonė52.87 ↑ 38.88%kovo/20
LFCChina Life InsuranceDraudimas25.30↓ -13.95%kovo/20
CSUAYChina Shenhua EngyEnergija14.89↓ -28.00%kovo/20
CIIHYCITIC SecuritiesFinansai22.66↓ -9.00%kovo/20
CMCLFChina MolybdenumMolibdenas3.58↓ -26.49%kovo/20
CMAKYChina Minsheng BankBankininkystė5.60↓ -13.18%kovo/20

Šaltinis: CNBC

Europos centrinis bankas paskelbė apie papildomą 750 mlrd. EUR dydžio supirkimo programą įsigyti viešojo sektoriaus skolos vertybinių popierių, siekdamas sumažinti regiono akcijų indeksų kritimą.

Krizės trukmė ir mastas priklausys nuo to, kaip toli virusas išplis, kiek laiko prireiks rasti vaistams, nuo visuomenės nerimo lygio ir nuo epidemijos suvaldymo priemonių. Prognozuojama, kad centriniams bankams nepavyks savarankiškai susitvarkyti su krizės padariniais, todėl UNCTAD ragino svarbiausias pasaulio valstybes vykdyti tarptautinį bendradarbiavimą.

Technologijos:

Situaciją Kinijoje itin atidžiai stebi technologijų sektoriaus kompanijos. IT milžinai „Apple“, „Amazon“, „Google“, „Lenovo“ ir „Microsoft“ dėl koronaviruso jau atšaukė verslo keliones ir susitikimus Kinijoje, o savo darbuotojams nurodė artimiausias dvi savaites dirbti iš namų. Kovo 13 d. 42 „Apple“ parduotuvės po mėnesį trukusio uždarymo pradėjo veiklą Kinijoje, tačiau JAV ir Italijoje šios komercinės bendrovės parduotuvės lieka neveikliomis iki balandžio mėnesio.

Dėl koronaviruso pavojaus šiais metais Barselonoje neįvyks ir didžiausia pasaulyje mobiliųjų technologijų mugė – tarp pagrindinių atstovų turėjo pasirodyti „Vodafone“, „Nokia“, „Intel“, „AT&T“, „Vivo“, „Sony“, „Ericsson“, „LG“ ir „Nvidia“. Negana to, per pastaruosius 12 mėn. globali mobiliųjų telefonų siuntos rinka sumažėjo 38% – Kinija, pagrindinė elektronikos prietaisų tiekėja, šį mėnesį pamažu atidaro visas gamyklas Šanchajaus regione bei rytinėje pakrantėje.

„Infosys“ (INFY),pasaulinėinformacinių technologijų bendrovė, šeštadienį evakavo vieną iš pastatų Bengaluru mieste Indijoje, kuomet vienas iš jos darbuotojų įtariama susirgo COVID-19.

190 mlrd. USD vertės IT rinka yra ties pavojaus riba – darbuotojai visame pasaulyje yra raginami dirbti iš namų, tačiau nuotolinis darbas technologijų sektoriuje kelia iššūkių. IT įmonės baiminasi, kad sumažės darbo našumas, o slapto pobūdžio komercinė informacija nutekės į korepetitorių rankas.

Šaltinis: World Economic Forum

Pramogų pasaulis:

Didžiausios žiniasklaidos ir pramogų bendrovės „Disney“ (DIS), „Universal“ (UVV), ir „WarnerMedia“ (TWX) nutraukė naujų filmų bei televizijos laidų kūrimą, atidedami pelną nešančių projektų veiklas. Nutraukiami filmų festivaliai, konferencijos, uždaromos kino salės visame pasaulyje. The Guardian praneša, kad daugiau nei 120,000 filmo industrijos darbuotojų prarado darbo vietas Holivudo mieste (JAV), o tuo tarpu Jungtinėjė Karalystėjė – 50,000.

Olimpinės pasaulio žaidynės Japonijoje pagal numatytą planą turėjo prasidėti liepos 24-ąją ir tęstis iki rugpjūčio 9-osios, tačiau dėl viruso plitimo jos nukeliamos į 2021 m. vasarą.

Atsakui į padarytus ekonominius padarinius, „Netflix“ įsteigė 100 mln. USD vertės fondą paremti filmų bei televizijos kūrėjų darbuotojus. Vis dėlto, analitikai prognozuoja, kad pramogų ir žiniasklaidos rinka, šiuo metu vertinama 2.6 trln. USD, dėl COVID-19 viruso sukeltos industrijos stagnacijos gali prarasti daugiau nei 5 mlrd. USD pajamų.

Šaltinis: The Economist

Aviacija ir Turizmas:

Nuo PSO oficialiai paskelbtos koronaviruso COVID-19 epidemijos pradžios, visu pasaulio mastu pradedami atšaukinėti skrydžiai bei stabdomos kelionės į užsienio šalis. CNN praneša, kad dauguma oro linijų kompanijų gali atsidurti ties bankroto riba, jeigu finansiškai nebus remiamos valstybių. Korporacija „Flybe(FLYBF), viena didžiausių Europos avialinijų, jau paskelbė nutraukianti bet kokią komercinę veiklą – lėktuvų bendrovė šiais metais prarado 113 mlrd. EUR pajamų.

JAV akcijų biržos indeksas „Arca Airline Index“ (XAL), įtraukiantis didžiausias Jungtinių Amerikos Valstijų avialinijų kompanijas, per 12 mėn. prarado daugiau nei 60% rinkos kainos. Šis indeksas smarkiai nuvertėjo D. Trumpui uždraudus visus skrydžius iš Europos ir Didžiosios Britanijos į JAV. Tuo tarpu, Jungtinių Valstijų oro linijų ETF rodiklis (JETS) kito daugiau nei -56%.

Pasaulio turizmo ir kelionių konsulatas įspėjo, kad dėl koronaviruso COVID-19 pandemijos, 50 milijonų darbų bus prarasta turizmo ir kelionių sektoriuje. Manoma, kad Azijos regionas nukentėsiąs labiausiai. Pasaulio ekonomikos forumas prognozuoja, kad net ir pasibaigus koronaviruso protrūkiui, turizmo ekonomikoms prireiks mažiausiai 10 mėn. atsigauti. Primename, kad turizmas šiuo metu sudaro 10% viso pasaulio BVP.

Šaltinis: Bloomberg

Lenktynės dėl vakcinos sukūrimo:

Plintant koronaviruso pandemijai, viešos visuomenės institucijos ir biotechnologijų kompanijos suvienijo jėgas atrasti vakciną prieš COVID-19. Europos Komisija paskelbė finansiškai remsianti projektus sukurti vaistą prieš virusinį patogeną, taip pat ir alternatyvius gydymo būdus, diagnostiką.

Inovatyvios medicinos iniciatyvos principu, Europos Sąjunga paskelbusi 45 mln. EUR vertės paramą individualioms mokslininkų grupėms ir institucijoms, o farmacijos įmonėms – iki 90 mln. EUR investicijų. Billo ir Melinda Gates fondas skirsiąs 110 mln. EUR paramą tyrimams prieš COVID-19 ir remsiantis su virusu susidoroti padedančius projektus.

Kovoje su virusu – biotechnologijų ir farmacijos bendrovės. „Sanofi“ (SNY) ir „Janssen“ (JNJ) susitarė kolaboruoti su Jungtinių Amerikos Valstijų Biomedicinos bei Tyrimų Plėtojimo organizacija „BARDA“ sukurti vakciną, suteikiančią imunitetą prieš COVID-19. Išties, „Sanofi“ ir „Janssen“ naujai kuriamos vakcinos prieš COVID-19 yra priešklinikinėje tyrimų stadijoje, todėl numatoma, kad tyrimai mažiausiai truksiantys dar metus.

Viena iš tiriamųjų programų šiuo metu vykstančių Eurpoje sudaryta su Oslo Epidemijos Kontroliavimo Koalicija „CEPI“ ir Vokietijos biotechnologijų įmone „CureVac“, kuriančią vakciną mRNR nukleorūgščių pagrįstu pagrindu. Panašiu principu vakciną kuria ir JAV biofarmacijos įmonė „Moderna Inc“ (MRNA), kuri tikisi pirmąjį kandidatą (mRNA-1273)testuoti žmonėse šių metų vasaros pradžioje.

Kaip ir „CureVac“, kita Vokietijos įmonė BioNTech (BNTX) pretenduoja išbandyti  mRNR „BNT162“ vakciną prieš COVID-19 – farmacijos milžinė „Pfizer“ (PFE)šiuo metu derasi dėl bendradarbiavimo galimybių pagerinti vaisto vystymą ir distribuciją globaliu mastu. BioNTech (BNTX) turi ilgametę patirtį kuriant vakcinas prieš vėžį ir gripą, kurios portfelį sudaro 200 patentų bei 20 vaistinių preparatų.

Izraelio į onkologiją orientuota biotechnologijų įmonė „Vaxil Bio“ (VXL) irgi įsitraukė į žaidimą sukurti vakciną signalinio peptido technologijos būdu, pranešama kompanijos puslapyje. Taip pat, net kelios programos inicijuotos Italų farmacijos įmonėje „Takis Biotech“, sudarusiai sandorį su kontraktine JAV aukštųjų technologijų gamintoja „Applied DNA Sciences“ (APDN) ir mokslininkais iš Oxfordo universiteto Junginėje Karalystėje.

Šaltinis: Bloomberg

Inovio Pharmaceuticals (INO) planuoja pradėti klinikinius tyrimus vakcinacijai jau nuo 2020 m. balandžio mėn., todėl ekonomistai perspėja, kad šios įmonės akcijos kaina artimiausiu metu bus volatili. 

Vaistų gamintojas StadijaAkcijos pokytis (12 mėn.)Data
CureVacPriešklinikinėN/Akovo/20
Takis BiotechPriešklinikinėN/Akovo/20
SanofiPriešklinikinė↓ 16.3%kovo/20
JanssenPriešklinikinėN/Akovo/20
GSKPriešklinikinė↓ 23.46%kovo/20
Vaxil BioPriešklinikinė↑ 153.16%kovo/20
 BioNTechPriešklinikinė↑ 226.54%kovo/20
PfizerPriešklinikinė↓ 32.21%kovo/20
Moderna Inc1 žmonių klinikinė↑ 51.35%kovo/20
NovavaxPriešklinikinė↑ 165.62%kovo/20
Regeneron PharmaceuticalsPriešklinikinė↑ 29.77%kovo/20
Vaxart IncPriešklinikinė↑ 516.26%kovo/20

Nors dešimtys biotechnologijų ir farmacijos įmonių skiria investicinį indėlį išrasti vaistą nuo koronaviruso (COVID-19), dauguma jų vis dar tėra priešklinikinėje stadijoje. Atsižvelgiant į JAV maisto ir vaistų administracijos (angl. FDA) reguliacinius suvaržymus, vakcinos efektyvumas ir saugumas turi būti užtikrintas kelerių metų klinikiniais bandymais, todėl, net ir sulaukus teigiamų rezultatų, šis priešvirusinis vaistas rinkoje galėtų atsirasti tik 2021 m. viduryje.

Vaistai nuo COVID-19:

Vis dėlto, kitos biofarmacijos įmonės skelbiasi siekiančios išrasti vaistus suvaldyti ligos simptomus – ne tik užkertant plitimą COVID-19 virusui.

„Gilead Sciences Inc“ (GILD) jau inicijavo 3 stadijos klinikinius tyrimus antivirusiniu vaistu gydyti koronaviruso ligą, kuris iš senojo arsenalo buvo skirtas susidoroti su 2014 – 2016 m. vykusiu Ebolos protrūkiu Šiauriniame Afrikos regione. Nors Ebolos virusui „remdesivir“ vaistas nepasitvirtino, mokslininkai mano, kad jis bus efektyvus prieš „COVID-19“ – pirminiais duomenimis, „remdesivir“ veiksmingas prieš „SARS“ ir „MERS“ virusus iš koronaviruso šeimos.

Šaltinis: FierceBiotech

Klinikiniai tyrimai jau prasidėjo vaistui „kaletra“, skirtam anti-HIV pagrindu sustabdyti viruso plitimą žmogaus organizme. „Kaletra“ antivirusinį vaistą šiuo metu kuria AbbVie (ABBV), bet pirminiai duomenys su 199 pacientais Kinijoje neparodė jokių pozityvių rezultatų.

Kitas vaistas, kuris tikimasi padėsiąs gydyti COVID-19 ligą – tai „chloroquine“ antimaliarinis medikamentas, parodęs efektyvumą prieš SŪRS virusa. Kinijoje šis vaistas jau suteikiamas žmonėms, užsikrėtusiems koronavirusu, kuris kombinuotai su „azithromycin“ sėkmingai gydo ligonius. Tokiu atžvilgiu, Mylan NV (YL) ir Teva Pharmaceutical Industries (TEVA) padidino „chloroquine“ vaisto gamybos pajėgas, siekdami suteikti bent 50 mln. tablečių JAV ligoninėms iki balandžio vidurio.

Taip pat, Bayer AG (BAYRY) nusprendė suteikti 3 milijonus tablečių kitam antimaliarinį poveikį turinčiam vaistui „resochin“, kuris, tikimasi, padėsiantis gydyti COVID-19 ligą, praneša NASDAQ.

„Vir Biotechnology Inc“ (VIR) turi kitokį požiūrį į COVID-19 ligos simptomus – ši įmonė sukūrė monokloninius antikūnus skirtus sukelti žmogaus imuninį atsaką į virusą. „Vir Biotechnology Inc“ šiuo metu planuoja inicijuoti bendradarbiavimą su Kinijos biologinių vaistų kūrimų įmone „WuXi Biologics“, pradėdami klinikinius tyrimus Azijoje.

Šaltinis: NASDAQ

Diagnostinių testų įmonės:

Šių metų vasario viduryje, Prancūzų diagnostikos įmonė „Novacyt“ (ALNOV) paskelbė pirmoji išradžiusi bei EMA institucijos patvirtintą testą kliniškai nustatyti COVID-19 virusą iš žmogaus mėginio. Nors šis testas sausio mėnesį buvo skirtas tik tyrimams atlikti, bendrovė jau teikia diagnostinę priemonę kitų Europų šalių ligoninėms. Nuo „Novacyt“ neatsilieka ir molekulinės diagnostikos gigantė „Qiagen“ (QGEN), kuri per ateinančias šešias savaites žada keturis kartus padidinti gamybos pajėgas COVID-19 virusui nustatyti ir tyrinėti skirtus reagentus.

Šaltinis: NASDAQ

Straipsnį paruošė: Matas Jakubėlis

Straipsnis spausdintas 2020 m. balandžio mėn. Investuok žurnalo Nr. 4 (146) numeryje

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu