JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2017-12-04

2017-12-04

 

Pagrindinė tema pasaulyje – JAV Senato patvirtinta mokesčių reforma. Penktadienį į tai reaguoti dar nespėjusios JAV akcijos šiandien žada tikrą ralį.

JAV akcijos penktadienį smuktelėjo dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia dar nebuvo aiški mokesčių reformos baigtis Senate, o tuo pačiu buvęs D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Michaelis Flynnas teisme prisipažino melavęs FTB, atliekančiai tyrimą dėl Rusijos kišimosi į prezidento rinkimus. Kaip teigia užsienio žiniasklaida, M. Flynnas yra pasirengęs liudyti, kad D. Trumpas liepė jam kontaktuoti su Rusija – tas buvo motyvuojama bendradarbiavimu kovoje prieš ISIS Sirijoje. Visgi jau naktį iš penktadienio į šeštadienį Senatui pavyko įveikti visus nesutarimus, balsuoti ir galiausiai patvirtinti JAV mokesčių reformą. Dabar, kuomet įstatymo redakcijos yra priimtos tiek Senate, tiek ir Atstovų rūmuose abiem Kongreso rūmams reikės padirbėti drauge ir parengti bendrą teisės aktą, kurį galėtų pasirašyti prezidentas. Akcijų kilimą pastaruoju metu palaikė įstatymo nuostata, kad įmonėms pelno mokesčio tarifas bus mažinamas iki 20%, tačiau reformos priešininkai baksnoja į mažiausiai trilijonu JAV dolerių didėsiantį šalies biudžeto deficitą.

Azijoje šiandien akcijos judėjo skirtingomis kryptimis. Be abejo, JAV Senate priimta mokesčių reforma pridėjo nemažai optimizmo, tačiau dalis investuotojų nerimavo dėl ANZ banko komentarų, jog minėtas M. Flynno prisipažinimas melavus FTB gali sukelti audringą reakciją. Bankas teigia, jog ne pats Flynnas yra svarbus šioje istorijoje, bet galimai dar aiškėsiantys nauji faktai apie kitus įtakingus D. Trumpo komandos žmones.

Europoje akcijos brangsta ir čia jau investuotojai numoja ranka į kitus veiksnius – euforinės nuotaikos dėl JAV mokesčių reformos šokdina daugelį sektorių, ypač bankinį. Tam tikro užtikrintumo prideda ir gandai dėl Brexit derybų postūmio. Svaras brangsta, nes Airijos naujienų agentūra RTE paskelbė, jog JK sutiks su ES tvarka (viena rinka) Airijos atžvilgiu. Kaip žinia, Airijos respublika yra ES teritorija, o Š. Airija – JK. Tuo pačiu šiandien paskelbtas JK lapkričio mėn. statybų sektoriaus indeksas užsiropštė iki 53,1 punkto ribos, kuomet buvo laukta augimo, bet iki 51,2 punkto. Savo ruožtu Prancūzijos Peugeot SA pranešė kursianti bendrą įmonę su Japonijos Nidec Corp., kuri vystys elektrinio variklio technologiją, o pastaroji bus naudojama elektriniuose ir hibridiniuose automobiliuose. Greičiausiai naujoje kompanijoje įmonės pasidalins po lygiai (po 50%) akcijų.

Naftos kaina šiandien smunka daugiau nei 1%, o prie to nemažai prisidėjo ir penktadienį vakare paskelbta Baker Huges statistika, jog per savaitę JAV aktyvių naftos platformų skaičius toliau augo – šįsyk padidėjo 2 platformomis ir pasiekė 749. Iki tol naftos kilimą palaikė ketvirtadienį posėdžiavęs OPEC, kuris nutarė naftos išgavimo ribojimą pratęsti iki 2018 m. pabaigos. Rusijos, kuri pati nepriklauso karteliui, bet kartu koordinuoja veiksmus, naftos ministras Aleksandras Novakas pareiškė, jog jo šalis visiškai palaikė sprendimą. Viena vertus, tai turėtų toliau palaikyti žaliavos kainą, tačiau dalis analitikų argumentuoja, kad esant aukštai kainai kiti gamintojai didins savo apsukas. Tą parodė iš dalies ir minėta Baker Huges ataskaita.

Šiandien išvysime JAV gamyklų užsakymus. Antradienį daugelį domins JAV prekybos balansas ir ISM ne gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksas. Savaitės viduryje bus paskelbta JAV užimtumo ataskaita ir naftos atsargos. Ketvirtadienį standartiškai fiksuosime naujas bedarbių paraiškas JAV, o savaitės pabaigoje lauks itin svarbūs JAV darbo rinkos duomenys (nedarbo lygis, sukurtos darbo vietos).

Jums taip pat gali būti įdomu