JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2017-11-30

2017-11-30

Teigiamos nuotaikos neapleidžia Europos investuotojų, panašiu keliu žengia ir JAV rinkos dalyviai – akcijų indeksų ateities sandoriai nusidažę žaliai.

JAV akcijos vakar baigė permainingą sesiją – Dow Jones indeksas sugebėjo pakilti ir pažymėti naują rekordą, tačiau žemyn smigo technologijų sektoriaus akcijos, kurios paskui save nusitempė Nasdaq indeksą. Tokios bendrovės kaip Facebook, Amazon.com, Apple, Alphabet, Netflix krito 2-5% ribose. Kaip komentuoja daugelis analitikų, šios ypač investuotojų mėgstamos technologijų kompanijos pastaruoju metu buvo pakilusios labai aukštai, tad greičiausiai suveikė „bandos jausmas“, kuomet dalis stambesnių investuotojų nutarė trauktis iš šių pozicijų. Didesnių staigmenų nepateikė JAV ūkio plėtra – trečiąjį ketvirtį ekonomikos augimas, kaip ir tikėtasi, preliminariai paspartėjo nuo 3% antrąjį ketvirtį iki 3,3% (sumetinto) tempo.

Technologijų sektoriaus nuosmukis atvilnijo ir į Aziją, kur akcijos smigo žemyn – tik Japonija sugebėjo pasipriešinti šiai krypčiai, o prie to labiausiai prisidėjo silpnėjusi jena. Pasirodė svarbi Kinijos ekonomikos statistika. Oficialūs vyriausybės duomenys rodo, kad gamybos sektoriaus indeksas lapkritį ūgtelėjo nuo 51,6 iki 51,8 punkto, o privačios agentūros Caixin analogišką indeksą išvysime jau ryt. Tuo tarpu oficialus ne gamybos sektoriaus indeksas irgi demonstravo šuolį nuo 54,3 iki 54,8 punkto. JAV Juntinių Tautų Saugumo taryboje paragino visas valstybes suspenduoti santykius su Š. Korėja, o Kiniją paragino nebepardavinėti naftos agresyviajai valstybei.

Europoje akcijos brangsta ir net akcijos Jungtinėje Karalystėje sugebėjo rasti kelią į teigiamą teritoriją, nors ryte dar laikėsi apačioje. Svarą kelia The Times pasirodęs straipsnis, jog JK priartėjo prie susitarimo su ES dėl sienos su Š. Airija. Pasirodę ekonomikos duomenys buvo gana įvairūs. Vokietijos mažmenininkų pardavimai spalį per mėnesį netikėtai smuko 1,2%, kuomet analitikai vylėsi išvysti 0,3% augimą. Visgi reikia paminėti, kad lapkritį Vokietijoje bedarbių paraiškų skaičius krito 18 000 (lyginant su spaliu), nors ekonomistai prognozavo paraiškas smuksiant 9 000. Tai rodo itin stiprią Vokietijos darbo rinką, o nedarbo lygis išlieka ties rekordinėmis žemumomis. Tuo tarpu euro zonos išankstinis lapkričio mėnesio vartotojų kainų indeksas per metus pasistiebė 1,5% – nors tai ir buvo daugiau bei spalį siekęs 1,4% augimas, tačiau analitikai vylėsi sulaukti 1,6%. Kompanijų naujienų fronte išsiskiria Šveicarijos bankas Credit Suisse, kuris ne tik kilstelėjo savo 2018 m. pelno prognozę, bet pažadėjo akcininkams mokėti 50% uždirbamo pelno dividendų ir savų akcijų supirkimo forma.

Šiandien vyksta ilgai lauktas OPEC susitikimas Vienoje ir naftos kaina švelniai stiebiasi aukštyn. Nors didelė dalis ekonomistų tikisi, jog kartelio naftos išgavimo ribojimas bus pratęstas ir po dabartinio termino (2018 m. kovą), tačiau nuogąstaujama, ar lengvai pavyks rasti kompromisą dėl naujo termino. Manoma, jog karteliui nepriklausanti, bet glaudžiai su juo bendradarbiaujanti Rusija gali nesutikti pratęsti termino iki 2018 m. pabaigos. Tuo tarpu vakar naftos kaina žingsniavo žemyn, nepaisant pasirodžiusios palankios JAV atsargų statistikos. Per praėjusią savaitę JAV naftos atsargos mažėjo 3,4 mln. barelių. Nors nemaža dalis analitikų ir prognozavo kritimą, tačiau antradienį paskelbta bene akyliausiai sekama Amerikos degalų instituto prognozė rodė priešingą kryptį – atsargų ūgtelėjimą 1,8 mln. barelių.

Šiandien standartiškai bus praneštos JAV bedarbių paraiškos, o kartu ir vartotojų išlaidų lygis, infliacijos rodiklis bei Čikagos pirkimo vadybininkų indeksas. Rytoj pro akis investuotojams nepraslys ISM rengiamas JAV gamybos sektoriaus indeksas.

Jums taip pat gali būti įdomu