JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2017-10-31
JAV akcijų indeksų ateities sandoriai kyla ir žada panaikinti vakarykščius netekimus.
JAV akcijos savaitę pradėjo korekcija, o tą daugiausia nulėmė Kongreso Atstovų rūmai, kadangi pranešta, kad ten svarstoma ilgai lauktą įmonių pelno mokesčio tarifo mažinimą vykdyti palaipsniui, o ne iš karto. Svarstoma, kad 20% tarifas galėtų būti pasiektas 2020 m. Pastaruoju metu akcijų kainų ralį itin palaikė ši D. Trumpo mokesčių reforma, o kadangi ji didesnį poveikį turės mažesnėms bendrovėms, tad vakar stipriau koregavosi Russell akcijų indeksas. Baltųjų rūmų atstovė išsyk pakomentavo, kad D. Trumpas savo požiūrio nėra pakeitęs ir jo plane nebuvo numatyta pokyčius įgyvendinti palaipsniui. Taip pat atstovė užsiminė, kad sprendimas dėl būsimo FED vadovo turėtų paaiškėti jau ketvirtadienį. Pagrindiniai pretendentai pakeisti nuo vasario J. Yellen yra Stanfordo profesorius J. Taylor‘as ir dabartinis FED valdybos narys Jerome‘as Powellas. Vakar pasirodė JAV infliacijos rodikliai, kuriuos akylai stebi FED‘as: rugsėjį asmeninio vartojimo išlaidų indeksas pasistiebė 0,4%, o atmetus maisto ir energetikos kainas – ūgtelėta 0,1%.
Azijoje šiandien didesnė dalis akcijų smuktelėjo, tačiau Japonijoje akcijos sugebėjo išbristi iš neigiamos teritorijos. Prie to bene labiausiai prisidėjo posėdžiavęs Japonijos centrinis bankas, kuris pažadėjo ir toliau skatinti ekonomiką, idant paspartėtų infliacija. Bazinė palūkanų norma, kaip tikėtasi, palikta ties -0,1%. Rinką pasiekė ir Kinijos oficialūs spalio mėnesio statistikos duomenys: gamybos sektoriaus indeksas krito nuo 52,4 punkto iki 51,6, o ne gamybos sektoriaus indeksas mažėjo nuo 55,4 punkto iki 54,3. Tiesa, tai vis dar viršija 50 punktų ribą, kuri skiria plėtrą nuo susitraukimo.
Europoje akcijos šuoliuoja aukštyn. Sulaukėme euro zonos statistikos, kuri siuntė dviprasmiškus signalus – išankstinis trečio ketvirčio BVP augimas pranoko 0,5% lūkesčius ir siekė 0,6%, tačiau spalio mėn. infliacija lėtėjo iki 1,4%, nors tikėtasi 1,5%. Tiesa, tai ankstyvi duomenys ir vėliau jie dar gali būti pakoreguoti.
Švedijos Telia sutarė parduoti savo likusius 19% Rusijos MegaFon akcijų Gazprombank už maždaug 1 mlrd. USD. Praėjusį mėnesį analogiškai buvo sutarta parduoti turėtas Turkijos Turkcell Iletisim Hizmetleri akcijas – šie sprendimai motyvuojami noru susikoncentruoti į Šiaurės ir Baltijos šalių regioną. Įdomu tik tai, kad Gazprombankui yra taikomos JAV ir ES sankcijos, pagal kurias negalima finansuoti tokių įmonių. Tiesa, šiuo atveju Gazprombankas pirkimą atlieka iš nuosavų pinigų ir nei Telia, nei jokia kita kompanija neteikia finansavimo.
Naftos kaina šiandien svyruoja į abi puses, o investuotojai ima lūkuriuoti lapkričio 30 d., kuomet Vienoje savo susitikimą rengs OPEC. Jo metu tikimasi išgirsti naujienų dėl planų pratęsti naftos išgavimo ribojimą. Pradeda įsivyrauti nuomonė, jog ribojimas bus pratęstas iki 2018 m. pabaigos.
Kadangi savaitgalį persukome laikrodžius, todėl dabar keletą savaičių JAV prekyba prasidės 1 valandą anksčiau nei įprasta – 15:30 val. Lietuvos laiku. Vis dar tęsiasi įmonių rezultatų skelbimas (žiūr. lentelę), o trečiadienį pasiekimais dalinsis Facebook ir Tesla, ketvirtadienį – Apple, Starbucks bei Dow DuPont. Ekonomikos naujienų fronte šiandien bene svarbiausias yra JAV vartotojų pasitikėjimo ekonomika indeksas. Rytoj susipažinsime su JAV gamybos sektoriaus indeksu, naftos atsargomis, užimtumo rodikliu, bet svarbiausia – savo monetarinės politikos sprendimus priims FED. Ketvirtadienį analogiškai posėdžiaus ir Anglijos centrinis bankas bei standartiškai bus paskelbtos JAV bedarbių paraiškos. Galiausiai penktadienį investuotojai akylai stebės JAV darbo rinkos rodiklius ir ISM ne gamybos sektoriaus indeksą.