JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2017-10-25

2017-10-25

Vakar JAV akcijos vėl grįžo į augimo kelią, o po puikių savo ketvirtinių rezultatų virš 5% brango tiek Caterpillar, tiek ir 3M akcijos. Tai automatiškai pakylėjo Dow Jones indeksą į naujas rekordines aukštumas, o S&P 500 ir Nasdaq indeksams irgi iki to liko nebedaug. Įdomu, kad prezidentas D. Trumpas uždarame posėdyje kreipėsi į Senato respublikonus, klausdamas jų nuomonės, kas turėtų tapti naujuoju JAV centrinio banko (FED) vadovu. Dagiau respublikonų rankų kilo už Stanfordo profesorių Johną Taylorą. Pagal jo žymiąją taisyklę (Taylor rule) dabartinės palūkanų normos teoriškai turėtų būti gerokai aukštesniame lygyje. Tiesa, tam, kaip ir visuose modeliuose, egzistuoja prielaidos, todėl taisykle aklai pasikliauti negalima. Tikimasi, jog D. Trumpas paskelbs apie naująjį vadovą iki savo viešnagės po Azijoją pradžios lapkričio 3 dieną.

Azijoje šiandien didesnė dalis akcijų brango, tačiau Japonijoje buvo pagaliau pelnų fiksavimo diena po 16 pakilimo sesijų iš eilės. Kinijoje pasibaigė komunistų partijos suvažiavimas ir buvo pristatyta nauja partijos politinio biuro nuolatinio komiteto sudėtis. Kaip teigia politologai, dabartinis šalies prezidentas Xi Jinpingas sustiprino savo galias, o naujoje komiteto sudėtyje nebuvo numatytas naujasis lyderis, kuris galėtų perimti valdžią pasibaigus naujai 5 metų Xi Jinpingo kadencijai.

Europoje akcijos švelniai kyla, pasirodžius makroekonominiams rodikliams, kurie nuteikė pozityviai. Vokietijos spalio mėn. Ifo verslo sąlygų indeksas užsiropštė iki 116,7 punkto, nors pokyčio nuo ankstesnės 115,2 punkto atžymos nebuvo tikimasi. Tuo tarpu Jungtinės Karalystės preliminarus 3 ketvirčio BVP augimas siekė 0,4% (lyginant su 2 ketvirčiu), nors ekonomistai laukė, jog tempas stabiliai išsilaikys tiek 0,3%. Investuotojai laukia rytojaus, kuomet posėdžiaus Europos centrinis bankas (ECB). Šiuo metu ECB vykdo 60 mlrd. EUR obligacijų supirkimo per mėnesį programą, kuri tęsis iki metų pabaigos. Daugiausia analitikų prognozuoja, jog ryt bus paskelbta, kad nuo sausio bus jau perkama obligacijų už 20-30 mlrd. EUR kas mėnesį ir taip tęsis iki 2018 m. rugsėjo ar gruodžio. Įdomu, kad skatinimo programos nutraukimas itin skaudžiai gali atsiliepti ECB prezidento M. Draghi gimtinei Italijai. ECB skatinimo programos metu jau yra supirkęs Italijos obligacijų už maždaug 300 mlrd. EUR, o anot Citigroup analitikų skaičiavimų, tai reiškia, kad ECB supirko praktiškai visas naujas Italijos obligacijas nuo 2015 m. ir dar papildomai iš kitų investuotojų. Programos nutraukimas ir palūkanų augimas skaudžiai veiktų itin daug skolų turinčią šalį. Be to, 2018 m. Italijoje numatomi rinkimai, kuriuose kelią po truputį skinasi euro skeptikai.

Naftos kaina šiandien simboliškai leidžiasi žemyn. Vakar Saudo Arabijos naftos ministras Khalidas al-Falihas ryžtingai patvirtino, kad jo šalis darys viską, kas įmanoma, kad pasaulinės naftos atsargos grįžtų prie 5 metų vidurkio, t.y. būtų mažinamas dabartinis perteklius. Šiandien investuotojų dėmesio sulauks JAV praėjusios savaitės naftos atsargos. Analitikų prognozės šiuo klausimu gana skirtingos: nemaža dalis tikisi apie 2,6 mln. barelių atsargų susitraukimo, S&P Global Platts prognozė indikuoja jau tik apie 0,5 mln. barelių mažėjimą, o vakar paskelbta Amerikos degalų instituto (API) prognozė apskritai indikavo 0,519 mln. barelių atsargų ūgtelėjimą.

Šiandien kompanijos toliau dalinsis ketvirtiniais pasiekimais bei sulauksime keletos ekonomikos rodiklių (žiūr. lentelę). Ketvirtadienį vyks bene svarbiausias savaitės įvykis – ECB susitikimas ir sprendimai dėl monetarinės politikos. Taip pat bus paskelbtos JAV bedarbių paraiškos ir būstų pardavimų rodiklis. Galiausiai penktadienį pagrindinis dėmesys nukryps į JAV išankstinį 3 ketvirčio BVP.

Jums taip pat gali būti įdomu