JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2017-09-26
Pchenjanui prakalbus, kad JAV jau paskelbė karą Š. Korėjai akcijos praktiškai visame pasaulyje trumpam smuktelėjo. Turkijos prezidentas pašokdino naftos kainą.
JAV akcijų indeksai vakar baigė prekybą neigiamoje teritorijoje, o tą paskatino Š. Korėjos užsienio reikalų ministro kalba, kurioje jis paminėjo, jog paskutiniai D. Trumpo žodžiai reiškia, kad JAV skelbia karą Š. Korėjai. Jis taip pat akcentavo, jog tai leidžia Pchenjanui numušti JAV lėktuvus net ir už Š. Korėjos oro erdvės ribų. Ženklesniu kritimu išsiskyrė technologijų kompanijos, nes tai bene pirmasis sektorius, iš kurio traukiasi investuotojai, ieškodami saugesnių instrumentų. Apie 2% pigo Visa ir Microsoft akcijos. Savo kalboje FED Niujorko banko prezidentas Williamas Dudley pareiškė, kad infliacija per kitus metus turėtų palypėti ir stabilizuotis ties FED tiksline 2% riba. Tokiu atveju FED savo ruožtu vis mažiau skatintų ekonomiką.
Į Azijos prekybą atvilnijo ta pati korekcijos banga, o vėliau ji persikėlė ir į Europą. Tiesa, šiuo metu Europos akcijos jau praktiškai iškopė į teigiamą zoną, tad pasitvirtina taisyklė, jog po Š. Korėjos grasinimų rinka sureaguoja į tai tik labai trumpam. Euras toliau pinga dar nuo vakar, kuomet paaiškėjo rinkimų Vokietijoje rezultatai. Šiandien EUR.USD poroje galima tikėtis ir daugiau judesio, kadangi savo kalbas sakys keletas FED narių, tarp jų ir J. Yellen.
Vakar gana įspūdingą šuolį fiksavusi naftos kaina, šiandien išsilaiko praktiškai tame pačiame lygyje. Šį šuolį lėmė dvi pagrindinės priežastys. Pirmiausia rinka po truputį kaito nuo lūkesčių, jog OPEC (ir kitoms karteliui nepriklausančioms šalims) pagaliau pavyksta laikytis naftos išgavimo ribojimo – tą paliudijo ir penktadienį paskelbti OPEC susitikimo duomenys. Tai taip pat leidžia viltis, jog susitarimas bus pratęstas ir po 2018 m. kovo. Susiklosčius šiai situacijai vakar žibalo į ugnį dar labiau įpylė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, kuris po kurdų referendumo dėl nepriklausomybės Irake pagrasino karu Irakui ir naftos tiekimo nutraukimu vamzdynu iš Irako šiaurės. Nors referendumas dar nereiškia, kad kurdams bus leista atsiskirti, tačiau jis pavojingas Turkijai, nes bijoma, kad ir kurdai Turkijoje gali paskatinti analogišką atskilimą. Irako kurdų regione yra daug naftos, tad investuotojai vertina potencialų tiekimo sutrikimą.