JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2017-09-20

2017-09-20

Investuotojai laukia, sulaikę kvėpavimą – visiems įdomu, kokius sprendimus šiandien paskelbs J. Yellen. Akcijų kursai dreifuoja mažai pakitę.

Vakar ilgųjų JAV akcijų pozicijų turėtojai galėjo džiaugtis dar viena rekordų dieną – lig šiol nematytas viršūnes šturmavo visi trys pagrindiniai akcijų indeksai. Teigiamais pokyčiais pasižymėjo telekomunikacijų ir finansinių paslaugų sektoriai. Vakar prasidėjęs JAV centrinio banko (FED) dviejų dienų susitikimas baigsis šiandien ir tai yra svarbiausias įvykis šią savaitę pasaulio finansų rinkose. Žinoma, niekas nesitiki, kad šiandien išvysime bazinės palūkanų normos pasikeitimą, bet visiems rūpi du pagrindiniai klausimai. Pirma, laukiama, kad FED šiandien pagaliau paskelbs detalesnį planą, kaip bus mažinamas milžiniškas 4,5 trln. obligacijų portfelis. Greičiausiai pradžioje bus tiesiog nebereinvestuojamos pajamos iš obligacijų į naujus vertybinius popierius, o vėliau bus imtasi ir obligacijų pardavimo. Antras, itin aktualus klausimas – ar išgirsime apie planus dar šiais metais kilstelėti bazinę palūkanų normą į viršų. Beje, rinkos vakar mažai tereagavo į D. Trumpo kalbą JT Generalinėje asamblėjoje, kur jis, esant reikalui, pažadėjo sunaikinti Š. Korėją, o taip pat jo rūstybę užsitraukė tokios nedemokratiškos šalys, kaip Iranas, Venesuela.

Azijoje akcijų kainos šiandien pakito nedaug, visi laukia tiek FED sprendimų šiandien, tiek ir Japonijos centrinio banko sprendimų rytoj. P. Korėjos akcijos irgi beveik nereagavo į minėtus D. Trumpo komentarus Š. Korėjos atžvilgiu, tad panašu, jog JAV prezidentas įsivėlė į žodžių karą, kuris yra labiau palankus jo oponentui. Naujosios Zelandijos doleris stiprėjo JAV dolerio atžvilgiu, kuomet pasirodė apklausų rezultatai, rodę dabartinę valdančiąją partiją (Nacionalinė partija) išsiveržus į priekį rinkimuose prieš Darbo partiją. Rinkimai vyks jau šį savaitgalį, bet daugelis analitikų nuogąstauja, jog persvara yra pernelyg trapi ir greičiausiai valdantiesiems teks formuoti koaliciją, kas užtruks apie 2 savaites ir tik padidins N. Zelandijos dolerio svyravimus.

Žymusis pasaulio alternatyvaus investavimo fondų įkūrėjas Ray Dalio, valdantis Bridgewater Associates, prisijungė prie JP Morgan vadovo Jamie Dimono ir pareiškė, jog bitkoino rinkoje yra susiformavęs burbulas. Galima tik priminti, jog Jamie Dimonas praėjusią savaitę pasisakė dar aršiau – esą, bitkoinas yra afera ir kainos burbulas pranoksta burbulą, buvusį tulpių manijos metu.

Europoje akcijos neranda aiškesnės krypties, investuotojams nukreipus žvilgsnius į FED posėdį. JK mažmenininkų pardavimai rugpjūtį per mėnesį šoktelėjo net 1%, kai analitikai tikėjosi tempo lėtėjimo nuo 0,6% iki 0,3%. Bet kuriuo atveju mažmenininkų pardavimai šiuo metu itin svyruoja, o prieš tai buvę du mėnesiai generavo silpnus pardavimus, todėl dabar reikia, kad rugsėjį jie augtų net 2,9%, norint, kad trečio ketvirčio pardavimai nebūtų mažesni nei antrąjį. Prie pastaruoju metu prastų pardavimų bene daugiausia prisidėjo augančios kainos – metinė infliacija rugpjūtį siekė 2,9%, t.y. daugiau nei centrinio banko 2% tikslas.

WTI tipo naftos kainai iki galo nepavyko įsitvirtinti virš 50 USD už barelį – šiandien ji vėl bando šturmuoti šį lygį. Šiandien bus paskelbtas JAV naftos atsargų pokytis per savaitę, pagal analitikų pateiktas prognozes, laukiama apie 2,8 mln. barelių ūgtelėjimo. Tiesa, vakar pasirodžiusi privačios agentūros (American Petroleum Institute) naujausia prognozė indikavo 1,4 mln. barelių augimą.

Jums taip pat gali būti įdomu