JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2017-08-31

2017-08-31

Pasaulio akcijų rinkose po truputį įsivyrauja optimizmas. Laukiant JAV ekonomikos duomenų JAV akcijų indeksų ateities sandoriai stiebiasi į viršų.

Trečiadienį JAV akcijos sugebėjo pažymėti kilimu, o prie to labiausiai prisidėjo paskelbti teigiami ekonomikos duomenys ir prezidento D. Trumpo kalba, kurioje buvo pabrėžta, jog bus siekiama paprastai suprantamos mokesčių sistemos (vienas iš punktų – mažinti įmonių pelno mokesčio tarifą), kuri kurs darbo vietas ir padės kelti atlyginimus. Taip pat jis pasižadėjo dėti visas pastangas, bendradarbiaujant su įstatymų leidėjais. Investuotojai negalėjo likti abejingi ir paskelbtiems analitikų lūkesčius viršijusiems šalies ekonomikos rodikliams: preliminarus antro ketvirčio JAV BVP augimas siekė 3% (sumetinta), o privačios agentūros ADP pateikta prognozė, kiek rugpjūtį buvo sukurta naujų darbo vietų privačiame sektoriuje, siekė 237 000, kai laukta 185 000. Nasdaq indeksas vakar šoktelėjo net 1% dėl biotechnologijų sektoriaus brangimo.

Azijoje šiandien akcijos neparodė vienos krypties, Kinijoje buvo juntamas pelnų fiksavimas, tačiau Japonijoje akcijos brango, nes stiprėjo doleris (ir savo ruožtu pigo jena) po stiprių JAV ekonomikos rodiklių. Japonijos pramonės produkcijos apimtys liepą smuktelėjo 0,8%, nors prognozuotas 0,4% susitraukimas. Tuo tarpu iš Kinijos atkeliavo 2 skirtingos ekonomikos žinutės: gamybos sektoriaus indeksas rugpjūtį toliau augo ir pranoko lūkesčius, tačiau ne gamybos sektoriaus indeksas rodė lėtėjantį augimą.

Europoje akcijos kopia aukštyn, o prie to nemažai prisideda žaliavų bendrovės po minėtos Kinijos gamybos sektoriaus plėtros, kadangi Kinija yra pagrindinė industrinių ir tauriųjų metalų pirkėja. Tiesa, mažmenininkų sektoriui gerokai kenkia Prancūzijos supermarketo Carrefour SA pranešimas, jog yra mažinamos šių metų pardavimų prognozės, taip pat buvo pabrėžta, jog arši konkurencija kenkia įmonei ne tik vietos, bet ir užsienio rinkose. Carrefour akcijos sminga bemaž 15%. Šiandien paskelbtas euro zonos rugpjūčio mėnesio išankstinis vartotojų kainų indeksas rodė kainas per metus palypėjus 1,5%, kai laukta 1,4%, o regiono nedarbo lygis išliko 9,1%, t.y. žemiausias per 8 metus.

S&P Global Ratings analitikai perspėjo, jog jei JAV nepavyks kilstelėti skolų limito ir teks laikinai nutraukti valstybinių įstaigų veiklą, kaip jau yra nutikę praeityje, tai pasekmės gali būti blogesnės negu 2008 m. Lehman Brothers žlugimas. Anot S&P Global Ratings, ketvirto ketvirčio BVP augimas netektų apie 0,2%, arba būtų netenkama maždaug 6,5 mlrd. USD kas savaitę. Pati S&P tikisi, jog Senatui visgi pavyks susitarti dėl skolos padidinimo, tačiau S&P yra vienintelė agentūra apkarpiusi JAV reitingą 2011 m. iki AA+.

Šiandien bene svarbiausias rodiklis, į kurį nukryps visų investuotojų akys, yra JAV liepos mėn. asmeninio vartojimo išlaidų (išsk. maistą ir energetiką) kainų indeksas. Jis yra panašus į vartotojų kainų indeksą, tačiau visi žino, kad JAV centrinis bankas (FED) mėgsta jį naudoti, kaip vieną pagrindinių infliacijos indikatorių. Rytoj savo ruožtu bus paskelbti kiti FED labai aktualūs darbo rinkos rodikliai, t.y. sukurtos naujos darbo vietos ir nedarbo lygis. Svarbu atkreipti dėmesį, jog pirmadienį bus išeiginė JAV, todėl akcijų biržos bus uždarytos.

Hiustone siaučianti audra Harvis toliau verčia naftos perdirbėjus uždarinėti gamyklas ir dabar, kaip skaičiuoja S&P Global Platts, jau neveikia apie 20% JAV perdirbimo pajėgumų. Vakar paskelbtos oficialios JAV naftos atsargos per savaitę mažėjo 5,4 mln. barelių – panašiai tiek, kiek ir prognozavo privati API agentūra.

Jums taip pat gali būti įdomu