Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (07.01 – 07.05)

2019-07-05

Birželio mėnesis buvo išties įspūdingas JAV akcijoms. Bendrai per praėjusį mėnesį pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 prieaugis siekė 6,9%. Tai geriausias birželio mėnesio rezultatas nuo 1955 metų. Nasdaq pakilo į viršų 6,9%, t.y. daugiausiai nuo 2000 metų birželio, o industrinio Dow Jones pokytis siekė net 7,2%. Šiam indeksui tai buvo didžiausias birželio mėnesio prieaugis nuo 1938 metų. Tuo pačiu baigėsi ir pirmas šių metų pusmetis. Per šį laikotarpį Dow Jones reikšmė ūgtelėjo 14%, S&P 500 – 17,3%, o Nasdaq net 21,2%.

Pirmadienį JAV pranešė, kad svarsto apie papildomų tarifų įvedimą 4 mlrd. USD vertės prekėms iš Europos Sąjungos. Buvo paskelbtas 89 produktų sąrašas, kuriems būtų taikomi papildomi mokesčiai. Pasak JAV prekybos agentūros, tai atsakomoji priemonė konfliktą tarp JAV ir ES dėl pastarosios subsidijų orlaivių kompanijoms.

Europos Sąjungoje bedarbių skaičius gegužę siekė 6,3%. Aukščiausias nedarbo lygis buvo fiksuotas Graikijoje (18,8% kovo mėn.), Ispanijoje (13,6%), Italijoje (9,9%). Mažiausias bedarbių skaičius yra Čekijoje (2,2%), Vokietijoje (3,1%), Olandijoje (3,3%). Eurostat taip pat paskelbė euro zonos patikslintą praėjusio mėnesio paslaugų sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksą. Situacija geresnė. Indekso reikšmė sudarė 53,6 punkto ir buvo 0,2 punkto didesnė nei prognozuota.  Tuo tarpu gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indekso reikšmė gegužės mėnesį siekė 47,6 punkto. Žemesnė nei 50 punktų riba indikuoja apie sektoriaus traukimąsi. Tai jau penktas mėnesis iš eilės, kuomet indekso reikšmė yra žemesnė nei minėtas lygis. Kiek pozityviau nuteikia nežymiai mažėjantis nedarbo lygis. Paskutinį vasaros mėnesį euro zonos nedarbo lygis krito 0,1% ir sudarė 7,5%. Tai 0,1% geriau ir nei ekonomistų prognozės.

Eurostat taip pat pranešė, jog gegužės mėnesi, lyginant su balandžiu, mažmeninės prekybos apimtys euro zonos valstybėse smuko 0,3%. Europos Sąjungoje fiksuotas 0,4% kritimas. Ekonomistai prognozavo 0,4% sieksiantį pardavimų augimą. Tiesa, per metus prekybos apimtys augo 1,3%. Labiausiai mažmenininkų pardavimai smuko Kroatijoje (-4,4%), Lietuvoje (-3,0%) ir Švedijoje (-2,8%). Didžiausias augimas buvo fiksuotas Portugalijoje (1,5%), Ispanijoje (1,1%), Belgijoje (1,0%). Gegužę bendrai labiausiai smuko degalų (-1,3%), maisto, alkoholio ir tabako produktų (-0,5%) prekyba.

Su lūkesčiais itin prasilenkė Jungtinės Karalystės statybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksas. Jo reikšmė birželio mėnesį krito stipriausiai nuo 2009 metų balandžio mėnesio. t.y. iki 43,1 punkto. Gegužę indekso reikšmė siekė 48,6 punkto. Žemesnis nei 50 punktų lygis reiškia apie sektoriaus traukimąsi. Gyvenamųjų būstų statybos apimtys mažėjo labiausiai per pastaruosius tris metus. Pasak statybos kompanijų, stipriai mažėjo paklausa iš nekilnojamo turto vystytojų, šiems nuogąstaujant dėl pardavimų. Dar prasčiau atrodė komercinio turto statybos apimtys. Jos smuko labiausiai nuo 2009 metų. Dažniausiai įvardinta priežastis – neaiškumai dėl Brexit.

Savaitės viduryje stipriau brango Tesla akcijos. Bendrovė vakar paskelbė, jog per antrą šių metų ketvirtį automobilių pristatymai pasiekė rekordinį skaičių, t.y. 95 200 automobilių. Analitikai prognozavo 91 tūkst. vienetų. Daugiausiai jų teko populiariausiam Tesla modeliui Model 3. Šio modelio per ketvirtį pagaminta 72 531 vienetų, o pristatyta – 77 550 vnt. Nepaisant šiuo metu brangstančių akcijų, nuo metų pradžios iki šiandien Tesla vertybiniai popieriai buvo atpigę daugiau nei 32%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 31 bendrovę sekančių analitikų, 7 rekomendacija “pirkti”, 4 – “pralenks rinką”, 7 – “laikyti”, 9 – “nepralenks rinkos”, 4 – “parduoti”.

Itin daug dėmesio finansų pasaulyje sulaukė naujiena, jog Europos centrinio banko vadove taps C. Lagarde. Ji iki šiol buvo Tarptautinio Valiutos Fondo vadovė ir pakeis dabartinį ECB prezidentą M. Draghi. Jo kadencija baigsis šių metų spalio 31 dieną, tad dar galima tikėtis kiek anksčiau minėtų pažadų dėl ekonomikos skatinimo, galbūt net ir palūkanų mažinimo. Rinkos dalyviai prognozuoja, kad C. Lagarde turėtų išlaikyti dabar vykdomą laisvą pinigų politiką, o didelių ir esminių pokyčių nereikėtų tikėtis. Žinoma, įvertinant ir tai, jog regiono ekonomikos duomenys ir perspektyvos nėra pačios pozityviausios, tad politikos griežtinimas būtų pakankamai sunkiai paaiškinamas.

Savaitės viduryje JAV Baltųjų Rūmų patarėjas ekonomikos klausimas L. Kudlow duodamas interviu Bloomberg News paskelbė, jog derybos tarp aukšto rango Kinijos ir JAV pareigūnų telefonu bus tęsiamos toliau kitą savaitę, taip pat bus organizuojami gyvi susitikimai. Pagrindinės derybų figūros: JAV Prekybos atstovas R. Lighthizeris ir Kinijos vice premjeras L. He. Derybiniai susitikimai paskutinį kartą vyko gegužės pradžioje. Tiesa, kitą dieną Kinijos Prekybos ministerijos atstovas G. Fengas teigė, jog nors derybos bus tęsiamos toliau, tačiau galutinis susitarimas tarp abiejų valstybių nebus pasiektas tol, kol JAV įvesti jau anksčiau įvesti tarifai prekėms iš Kinijos nebus nuimti.

Ketvirtadienį Vokietijos vyriausybės 10 metų trukmės skolos vertybinių popierių pajamingumas smuko žemiau minus 0,4%. Tai žemiausias lygis istorijoje. Šiandien obligacijos pinga, tad pajamingumas didėja ir grįžo aukščiau minėtos ribos. Rinkos dalyvių skaičiuojama tikimybė, kad iki šių metų pabaigos Europos centrinis bankas bent kartą sumažins palūkanų normas, siekia daugiau nei 90%. Investuotojai supirkinėjo ir kitų euro zonos valstybių obligacijas. Italijos 10-es metų obligacijų pajamingumas laikosi mažiau 1,7%. Tai žemiausias lygis per pastaruosius tris metus.

Buvo paskelbti JAV darbo rinkos duomenys. Birželį šalyje sukurta 224 tūkst. naujų darbo vietų, išskyrus žemės ūkio sektorių. Tai daugiau nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 162 tūkst. Lyginant su geguže, rezultatas ženkliai geresnis, nes paskutinį pavasario mėnesį naujų darbo vietų skaičius siekė vos 75 tūkst. Vidutinio darbo užmokesčio augimas siekė 0,2% ir buvo 0,1% mažesnis nei tikėtasi. Nedarbo lygis augo 0,1% ir sudarė 3,7%. Šiandien paskelbti duomenys neabejotinai turės įtakos ir šio mėnesio JAV centrinio banko sprendimui dėl palūkanų. Remiantis FedWatch Tool, rinkos dalyviai neabejoja, kad palūkanos bus mažinamos. Šiuo metu skaičiuojama 84,8% tikimybė, kad palūkanos bus sumažintos 25 baziniais punktais iki 2 – 2,25% rėžio. Likusi dalis, t.y. 15,2%, skiriama tam, kad palūkanos bus mažinamos iškart net 0,5% iki 1,75 – 2% rėžio.  Smunka

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu