Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (06.17 – 06.21)

2019-06-21

Pirmadienį paskelbtas šio mėnesio Niujorko gamybos sektoriaus indeksas. Jo reikšmė pirmą kartą nuo 2017 metų gegužės tapo neigiama (-8,6) ir stiprokai prasilenkė su prognozėmis. Analitikai prognozavo 12,1 punkto. Neigiama indekso reikšmė indikuoja, jog apklausti gamybos sektoriaus atstovai prastai vertina sektoriaus sąlygas ir perspektyvas. Paskelbta ir keletas šalies nekilnojamo turto rinkos rodiklių. Gegužės mėnesį sumetintas išduotų naujų būsto statybos leidimų skaičius siekė 1,29 mln. Tai 0,01 mln. mažiau nei prognozavo ekonomistai. Lūkesčius pranoko jau pradėtų statyti namų skaičius, kuris siekė 1,27 mln. (sumetinta) ir buvo 0,03 mln. didesnis nei tikėtasi.

Šią savaitę stipriai pigo Vokietijos oro linijų bendrovės Lufthansa vertybiniai popieriai (daugiau nei 15%). Kompanija sumažino šių metų pelno prognozes. Prognozuojama, jog šių metų EBIT (pelnas prieš mokesčius ir palūkanas) turėtų sudaryti 2 – 2,4 mlrd. EUR, kuomet anksčiau buvo kalbama apie 2,4 – 3 mlrd. EUR . Kaip pagrindinės priežastys buvo įvardintos didesnės kuro išlaidos ir mažesnės bilietų kainos. Lufthansa akcijos pasiekė pastarųjų dviejų metų žemumas. Bendrai Europos avialinijų kompanijoms šie metai yra pakankamai sudėtingi. Apie rezultatų prognozių karpymą jau anksčiau buvo paskelbusios Air France-Klm, Ryanair. Nuo metų pradžios kompanijos akcijos yra atpigusios daugiau nei 24%.

Financial Times paskelbė, jog didžiausias Vokietijos bankas Deutsche Bank planuoja sukurti atskirą „blogąjį“ banką, į kurį būtų perkeltas 50 mlrd. EUR vertės didelės rizikos finansinis turtas, t.y. įvairūs išvestiniai finansiniai instrumentai ir t.t. Tokiu atveju didesnis fokusas galėtų būti skirtas ir tektų turto valdymo ir komercinės bankininkystės paslaugoms, jas atskiriant nuo rizikingesnės banko veiklos. Banko vadovas C. Sewingas detalesnę informaciją turėtų paskelbti liepos mėnesio pabaigoje. Nuo metų pradžios banko akcijos yra atpigusios 12%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 25 banką sekančių analitikų, 1 rekomendacija yra „pirkti“, 10 – „laikyti“, 8 – „nepralenks rinkos“, 6 – „parduoti“.

Facebook pristatė planus dėl savo kriptovaliutos, kuri pavadinta Libra. Kriptovaliuta turėtų būti pradėta naudoti kitais metais, o jos pagrindinė paskirtis – atsiskaitymai, kurie daugiausiai bus vykdomi naudojantis socialinio tinklo platforma. Libra bus pririšta prie FIAT valiutų, tokių kaip doleris ar euras tam, kad būtų išvengta didelių kriptovaliutų kursų svyravimų.

Antradienį brango socialinio tinklo Snap akcijos. Bendrovės BTIG analitikas R. Greenfieldas padidino savo rekomenduojamą tikslinę Snap akcijos kainą nuo 15 ik 20 USD. Jo vertinimu, dabartinės kitų analitikų prognozės dėl vartotojų ir pajamų bei EBITDA augimo yra per mažos, o didžioji dalis investuotojų vis dar ignoruoja vis labiau atsigaunantį socialinį tinklą ir jo rezultatus. R. Greenfieldas atkreipė dėmesį į didėjantį Snap paslaugų paketą, pristatytus naujus žaidimus ir t.t. Nuo metų pradžios Snap vertybinių popierių kaina yra pakilusi net 146%. Vakar biržos uždarymo metu už vieną akciją buvo mokama 13,56 USD. Remiantis Reuters duomenimis, iš 39 Snap sekančių analitikų, 1 rekomendacija yra „pirkti“, 4 – „pralenks rinką“, 28 – „laikyti“, 4 – „nepralenks rinkos“, 2 – „parduoti“.

Daug dėmesio Europoje sulaukė antradienį kalbėjęs Europos centrinio banko vadovas M. Draghi. Jis teigė, jog jeigu regiono ekonomikos perspektyvos nepagerės ir infliacija nestiprės, reikės imtis papildomų skatinimo veiksmų, t.y. monetarinės politikos stimuliacijos. Pasak ECB vadovo, tolimesnis palūkanų normų mažinimas taip pat gali būti viena iš priemonių kartu su kiekybinio skatinimo ir turto supirkimo programa.

Vokietijos ZEW instituto rengiamo ekonomikos lūkesčių indekso reikšmė šį mėnesį buvo neigiama ir sudarė -21,1 punkto. Gegužę ji siekė tik -2,1 punkto, o analitikai prognozavo -5,7 punkto ribą. Pasak ZEW instituto prezidento A. Wambacho, stiprus indekso kritimas atspindi itin suprastėjusius antro ketvirčio Vokietijos ekonomikos duomenis bei toliau augantį neaiškumą bendrame pasaulio ekonomikos kontekste. Toliau besitęsiantys nesutarimai tarp JAV ir Kinijos, išaugusi rizika dėl galimo karinio konflikto Vidurio Rytų regione bei vis labiau didėjanti tikimybė Brexit įvykti be sutarties meta šešėlį ant viso pasaulio ekonomikos perspektyvų. Taip pat neramina, jog balandį Vokietijos mažmenininkų pardavimų, eksporto ir gamybos duomenys buvo prastesni nei prognozuota.

Nepaisant birželio mėnesio JAV akcijų ralio, turto ir investicijų valdytojai vertybinių popierių rinkos atžvilgiu nusiteikę neigiamai. Bank of America Merrill Lynch paskelbė savo mėnesinės apklausos, kurios metu apklausia 230 profesionalių fondų valdytojų, rezultatus. Bendras jų turto valdymo dydis sudaro 645 mlrd. USD. Pasak apklausos, kuri sudaryta birželio 7 – 13 d., fondų valdytojai nukreipė mažiausią valdomo kapitalo dalį į akcijų rinkas nuo 2009 metų kovo mėnesio.

JAV centrinis bankas savaitės viduryje paskelbė kol kas nekeisiantis palūkanų. Jos lieka 2,25 – 2,50% lygyje. Nors šį kartą palūkanų mažinimas dar nebuvo prognozuojamas, FED ir jo vadovas J. Powellas jaučia didelį rinkos ir jos dalyvių spaudimą švelninti pinigų politiką. J. Powellas teigė, jog FED atidžiai stebės ekonominius ir infliacijos rodiklis, o jiems prastėjant ir kylant poreikiui skatinti ekonomiką, imsis atitinkamų veiksmų. Bloomberg News prieš sprendimą pranešė, jog D. Trumpas ir jo administracija jau vasario mėnesį ieškojo galimybių atstatydinti J. Powellą iš jo pareigų.

Ketvirtadienį Niujorko akcijų biržoje debiutavo bendrovė Slack Technologies. Pirminis viešasis platinimas (IPO) vyks ne tradiciniu būdu, o tiesioginiu akcijų listingavimu biržoje. Tokį patį sprendimą praėjusiais metais buvo priėmusi ir Spotify. Slack Technologies. Tiesioginio akcijų listingavimo biržoje būdu kompanijos siūlomomis akcijomis tiesiog pradedama prekiauti biržoje be išankstinių akcijų pirkėjų sąrašų sudarymo ir kt..Šis būdas labiau skirtas esamiems bendrovės akcininkams parduoti dalį ar visą savo akcijų paketą nei įmonei pritraukti kapitalo. Slack Technologies užsiima ir teikia komunikacijos paslaugas. Jų sukurta platforma leidžia lengvai komunikuoti ir bendrauti paslauga besinaudojančios bendrovės darbuotojams. Tarp bendrovės klientų galima rasti tokias kompanijas kaip Electronic Arts, Ford Motor ir kt. Per pirmą šių metų ketvirtį Slack pajamos augo 67% iki 134,8 mln. USD. Tiesa, dirbama nuostolingai. Nuostoliai sudarė 33,8 mln. USD.

Nasdaq biržoje taip pat pirmą kartą buvo pradėta prekiauti ir kompanijos Grocery Outlet akcijomis. IPO metu viena akcija įkainota 22 USD. Tai gerokai daugiau nei prognozuota, analitikai kiek anksčiau prognozavo 15 – 17 USD už akciją. Iš viso buvo pasiūlyta apie 17 mln. akcijų.  Kompanija valdo 323 parduotuves Vakarų pakrantėje ir Pensilvanijos valstijoje, kuriose siūlo šviežius maisto produktus ir kitas prekes. Bendrovės akcijų trumpinys – GO. Praėjusiais metais bendrovė sugeneravo 2,23 mlrd. USD pajamų ir uždirbo 15,9 mln. USD pelno. 2017 metais pardavimai siekė 2,08 mlrd. USD, o pelnas – 20,6 mln. USD.

Jungtinės Karalystės centrinis bankas nusprendė nekeisti palūkanų normų. Jos šiuo metu siekia 0,75%. Paskelbta, apie atnaujintas šalies antro ketvirčio BVP augimo prognozės. Prognozuojamas, kad ekonomika per antrą ketvirtį apskritai neaugs, t.y. augimas sieks 0%. Tam įtakos ir toliau daugiausiai turės prekybos nesutarimai ir Brexit padariniai. Taip pat paskelbti šalies mažmenininkų pardavimų rezultatai. Per metus pardavimų apimtys išaugo 2,3%, nors analitikai prognozavo 2,5% sieksiantį augimą.

Ketvirtadienį stipriau pigo Jungtinės Karalystės kelionių ir turų operatorės Carnival Corporation vertybiniai popieriai. Bendrovė paskelbė praėjusio ketvirčio rezultatus. Pajamos sudarė 4,8 mlrd. USD ir buvo 0,4 mlrd. USD didesnės nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Pakoreguotas pelnas siekė 457 mln. USD. Investuotojus nuvylė sumažintos bendros 2019 metų rezultatų prognozės. Kompanija prognozuoja, kad pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarys 4,25 – 4,35 USD. Anksčiau kalbėta apie 4,35 – 4,55 USD. Nuo metų pradžios bendrovės akcijos Londono biržoje yra smuktelėjusios 2,3%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 9 bendrovę sekančių analitikų, 2 rekomendacija yra „pirkti“, 5 – „pralenks rinką“, 2 – „laikyti“.

Tam įtakos turi vis labiau auganti įtampa tarp JAV ir Irano. Pasak New York Times, JAV prezidentas šiandien patvirtino karinius veiksmus nukreiptus prieš Iraną po to, kai šios šalies pajėgos numušė JAV droną. Tiesa, paskutinę minutę po susitikimo su Kongreso nariais, kurie paragino neaštrinti situacijos, sprendimas buvo atšauktas. WTI tipo naftos kaina viršijo 57 USD už barelį, nors dar prieš savaitę buvo priartėjusi prie 50 USD už barelį ribos.

Paskelbti išankstiniai šio mėnesio Prancūzijos, Vokietijos ir euro zonos gamybos bei paslaugų sektorių pirkimo vadybininkų indeksai. Apibendrintai, galima teigti, kad šio mėnesio rezultatai yra geresni nei gegužę, tiesa, toliau nuvilia situacija gamybos sektoriuje. Šio euro zonos sektoriaus indekso reikšmė šį mėnesį sudarė 47,8 punkto ir toliau išlieka žemesnė nei 50 punktų riba. Tai indikuoja apie regiono gamybos traukimąsi. Pozityviau nuteikia situacija paslaugų sektoriuje. Sektoriaus pirkimo vadybininkų indekso reikšmė siekė 53,4 punkto ir viršijo ekonomistų prognozes.

Kitos savaitės pradžioje galėsime įvertinti Vokietijos Ifo verslo lūkesčių indeksą. Antradienį bus skelbiamas JAV Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksą ir naujų namų pardavimai. Naktį iš antradienio į trečiadienį N. Zelandijos centrinis bankas spręs dėl palūkanų. Savaitės viduryje daugiausiai dėmesio sulauks JAV ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai ir naftos atsargų pokyčiai. Ketvirtadienį bus skelbiami svarbūs JAV BVP duomenys. Savaitės pabaigoje Jungtinė Karalystė taip pat skelbs BVP rodiklį, pasirodys išankstiniai euro zonos infliacijos duomenys. JAV savo ruožtu viešins vartotojų kainų indeksą, jų asmeninių išlaidų ir pajamų pokyčius. Taip pat bus skelbiamas Čikagos pirkimo vadybininkų ir patikslintas Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas. Savaitės pabaigoje taip pat vyks G20 valstybių susitikimas Osakoje, Japonijoje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu