Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (05.20 – 05.24)

2019-05-24

JAV centrinis bankas paskelbė, kad naujieji tarifai, kuriuos JAV įvedė prekėms iš Kinijos, kiekvienam šalies namų ūkiui atsieis vidutiniškai po 831 USD per metus. Gegužės mėnesio pradžioje JAV padidino tarifus nuo 10% iki 25% 200 mlrd. USD vertės importui iš Kinijos. Iš esmės didžioji dalis tarifų tiesiog pakelia prekių kainas ir tampa galutinių vartotojų našta.

JAV bendrovės, įskaitant Google, Intel ir kt., pranešė pristabdančios bendradarbiavimą su Huawei. Praėjusią savaitę JAV prezidentas paskelbė uždraudžiantis šalies įmonėms naudotis grėsmę nacionaliniam saugumui keliančių telekomunikacijų bendrovių, tarpų jų ir Huawei, paslaugomis. Tiesa, JAV vyriausybės atstovai poziciją šiuo klausimu vakar vėlai vakare kiek sušvelnino. Skelbiama, kad bus suteikiamos laikinos (90 dienų) licencijos ir išimtys Huawei partnerėms ir tiekėjoms, per kurį nebus skiriamos griežtos nuobaudos. Huawei vadovas R. Zhengfei vakar atšovė, jog JAV vyriausybė pakankamai neįvertina to, kokia stipri jo kompanija po keleto metų bus 5G ryšio rinkoje. Jis taip pat pridūrė, jog Huawei yra pasiruošusi draudimams ir turi sukaupusi lustų bei mikroprocesorių atsargas. Tiesa, savaitės pabaigoje investuotojus bandė raminti pats D. Trumpas. Jis teigė, jog JAV galimai galėtų sušvelninti sankcijas Kinijos telekomunikacijų bendrovei Huawei Technologies. Tai būtų viena iš prekybos susitarimo dalių.

Australijoje vykusius rinkimus laimėjo dabartinio ministro pirmininko S. Morrisono Liberalų partijos vadovaujama koalicija. Prieš rinkimus buvo prognozuojama, kad juos turėtų užtikrintai laimėti opozicinė Leiboristų partija. Tokie netikėti rezultatai laikomi viena didžiausių staigmenų per pastaruosius dvidešimt penkis metus.  Perrinktas premjeras jau žada įvairias reformas.

Rinkimai vyko ir Indijoje. Juose galėjo dalyvauti apie 900 mln. rinkėjų. Rinkimai truko visą mėnesį. Suskaičiavus rezultatus paaiškės ar darbus toliau tęs dabartinis hinduistų nacionalistų premjeras N. Modi. Pagal preliminarias apklausas prie balsadėžių, valdžia šalyje neturėtų keistis. Rinkimai, kuriuose galėjo dalyvauti apie 900 mln. rinkėjų truko visą mėnesį. Suskaičiavus rezultatus paaiškės ar darbus toliau tęs dabartinis hinduistų nacionalistų premjeras N. Modi. Pagal preliminarias apklausas prie balsadėžių, valdžia šalyje neturėtų keistis.

Nemažai dėmesio sulaukė ir beveik 200 kompanijų, užsiimančių avalynės prekių gamyba ir prekyba, atstovų laiškas skirtas D. Trumpui. Jame akcentuojama, jog papildomi tarifai prekėms iš Kinijos, kurie būtų įvesti likusiai 325 mlrd. USD vertės importo daliai, turėtų katastrofiškus padarinius tiek vartotojams, tiek įmonėms, tiek visai JAV ekonomikai.  Pranešime nurodyta, kad visa avalynės industrija susidurtų su 3 mlrd. USD per metus išaugsiančiais mokesčiais, jeigu šie tarifai būtų įvesti. Didelė dalis tarifų tiesiog padidintų vartotojų išlaidas.

Nustebino paskelbti Japonijos BVP duomenys. Šalies ekonomika per pirmą šių metų ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, paaugo 2,1%. Lyginant su paskutinių praėjusių metų ketvirčiu augimas sudarė 0,5%. Ekonomistai tikėjosi 0,1% ekonomikos lėtėjimo. Nuvylė paskelbti Japonijos eksporto duomenys. Šalies eksportas balandžio mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, krito 2,4%. Tai jau penktas mėnesis iš eilės, kuomet yra fiksuojamas kritimas. Ekonomistai prognozavo 1,8% mažėsiančias eksporto apimtis. Labiausiai krito eksportas į Kinija, kuri yra didžiausia Japonijos prekybos partnerė. Apimtys mažėjo net 6%, labiausiai smuko puslaidininkių ir su lustų bei mikroprocesorių gamyba susijusių prekių eksportas.

Daug dėmesio sulaukė Sent Luiso FED banko prezidento J. Bullardo interviu. J. Bullardas teigė, jog FED gali būti priverstas sumažinti trumpojo laikotarpio palūkanų normas, jeigu nebus pasiekta tikslinė infliacijos lygio riba, kuri numatyta ties 2%.Vakar paskelbtas paskutinio FED posėdžio protokolas daug naujienų nepateikė. Centrinio banko atstovai vieningai laikosi nuomonės, kad požiūris į palūkanų didinimą turi būti kantrus. Tikėtina, kad šiais metais palūkanos nebus keliamos išvis. FED nariai dvejoja, ar infliacijai šalyje artimiausiu metu pavyks perkopti 2%. Vis dėl to didesnė dalis rinkos dalyvių prognozuoja, kad šiais metais palūkanos bus sumažintos. Tai iš dalies dėl kai kurių obligacijų pajamingumų inversijos

Dėmesio sulaukė Target akcijos. Bendrovė paskelbė neblogus finansinius rezultatus. Praėjusį ketvirtį pelnas sudarė 795 mln. USD. Praėjusiais metais jis siekė 718 mln. USD. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, augo 15,9% ir pasiekė 1,53  USD. Tai 0,1 USD daugiau nei prognozavo analitikai. Pajamos augo 5% ir sudarė 17,46 mlrd. USD. Target prognozuoja, kad antro ketvirčio pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarys 1,52 – 1,72 USD, o visų metų 5,75 – 6,05 USD. Vakar uždarymo metu už vieną akciją buvo mokama 72,20 USD. Nuo metų pradžios kompanijos akcijos yra pabrangusios apie 9%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 27 Target sekančių analitikų, 5 rekomendacija yra „pirkti“, 5 – „pralenks rinką“, 17 – „laikyti“.

Banko UBS analitikai sumažino savo rekomendacinę Apple tikslinę kainą nuo 235 iki 225 USD. Remiantis banko atlikta apklausa, kurios metu apklausta 8 tūkst. išmaniųjų telefonų naudotojų, išsiaiškinta, jog vartotojai yra linkę vis labiau ilginti turimo telefono naudojimo trukmę ir tokiu būdu toliau nutolinant jo pakeitimą nauju įrenginiu. Vakar Goldman Sachs analitikas R. Hallas paskelbė, jog Apple pelnas galėtų kristi net 29%, jeigu Kinija nuspręstų uždrausti Apple produktų pardavimą. Tiesa, tokia tikimybė ko gero yra labai maža

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, šio mėnesio euro zonos gamybos ir paslaugų pirkimo vadybininkų indeksų (PMI) reikšmės prasilenkė su ekonomistų prognozėmis. Gamybos sektoriaus indekso reikšmė toliau smunka ir pasiekė 47,7 punktų ribą. Žemesnė nei 50 punktų riba indikuoja apie susitraukimą. Paslaugų sektoriuje vis dar fiksuojama plėtra, tačiau augimas taip pat mažėja. Indekso reikšmė sudarė 52,5 punkto. Analitikai prognozavo 0,5 punkto didesnę indekso reikšmė. Itin prastai atrodo situacija Vokietijos gamybos sektoriuje. Šalies PMI indekso reikšmė šį mėnesį siekia vos 44,3 punkto. Tiesa, paslaugų sektoriaus rezultatai beveik atitiko prognozes. Taip pat ir patikslintas praėjusio ketvirčio BVP. Ekonomika per pirmą ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, augo 0,4%.

Jungtinės Karalystės premjerė T. May pranešė, jog atsistatydins iš Konservatorių partijos lyderės ir premjerės pareigų po birželio 7 dienos rinkimų. Iš ryto brangęs svaras, po naujienos stiprokai smuktelėjo

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu